مخالفت روسیه با پیش‌نویس قطعنامه‌ای ضد سوری

روسيه

روسیه اعلام کرد، با پیش‌نویس قطعنامه سازمان ملل درخصوص استفاده سوریه از بمب‌های بشکه‌ای که از سوی فرانسه، انگلیس و اسپانیا ارائه شده، مخالف است چراکه این پیش‌نویس می‌تواند مذاکرات بین‌المللی قریب‌الوقوع درخصوص چگونگی احیای صلح در سوریه را به مخاطره اندازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، متیو ریکرافت، سفیر انگلیس در سازمان ملل گفت: این پیش‌نویس قطعنامه در اختیار برخی اعضای شورای امنیت قرار گرفته و در چند روز آتی به دست تمامی اعضا خواهد رسید.

وی افزود: فکر می‌کنم بسیار مهم است که تضمین کنیم که بمباران‌های کورکورانه و بی‌هدف متوقف می‌شوند چراکه این نوع بمباران‌ها بسیاری از مردم را می‌کشد، بسیاری از مردم را تهدید می‌کند و یکی از دلایل اصلی سیل آوارگان و مهاجران سوری است.

این در حالی است که پتر ایلیچف، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران گفت که هنوز این پیش‌نویس را دریافت نکرده است.

وی گفت: اما پیش‌نویس این قطعنامه نباید در حال حاضر به شورای امنیت ارائه شود به ویژه الان که لحظه حساسی محسوب می‌شود و ما نباید تلاش‌هایی را که در وین در حال انجام است به مخاطره اندازیم.

مذاکرات امروز (پنجشنبه) و فردا در وین جدی‌ترین تلاش برای متوقف کردن جنگ داخلی سوریه محسوب می‌شود. جنگ داخلی سوریه در حال حاضر وارد پنجمین سال خود شده و جان 250 هزار تن را گرفته، بیش از 10 میلیون تن را آواره و بی‌خانمان کرده و بحران بشری گسترده‌ای را ایجاد کرده است.

فرانسوا دلاتره، سفیر فرانسه در سازمان ملل در چند روز گذشته اعلام کرد که بمب‌های بشکه‌ای تسلیحات دفاعی نیستند بلکه آنها تسلیحات ترور محسوب می‌شوند.

قطعنامه فوریه سال 2014 میلادی که توسط شورای امنیت تصویب شد از تمامی طرفین درگیر در سوریه خواست تا استفاده از بمب‌های بشکه‌ای را متوقف کند اما این قطعنامه همانند این پیش‌نویس قطعنامه جدید که از سوی اروپا پیشنهاد شده تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل که آن را از نظر نظامی قابل اجرا می‌کند، نبود.

دیپلمات‌ها که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند: این پیش‌نویس جدید استفاده از بمب‌های بشکه‌ای را منع کرده و اعمال تحریم علیه مسوولان انداختن بمب‌های بشکه‌ای را که جان هزاران غیرنظامی را گرفته، تهدید می‌کند.

انتهای پیام

کد N1008068