مناظره داغ تلویزیونی جمهوری‌خواهان آمریکا برگزار شد

جمهوری‌خواهان آمریکا در یک مناظره داغ تلویزیونی در ایالت کلورادو که گاه با مشاجره همراه بود شرکت کردند. بن کارسون و دونالد ترامپ که تجربه سیاسی ندارند اما پیشتاز میدان رقابت مقدماتی هستند، از همان ابتدا هدف حملات رقبا قرار گرفتند.

جمهوری‌خواهان آمریکا در یک مناظره داغ تلویزیونی در ایالت کلورادو که گاه با مشاجره همراه بود شرکت کردند. بن کارسون و دونالد ترامپ که تجربه سیاسی ندارند اما پیشتاز میدان رقابت مقدماتی هستند، از همان ابتدا هدف حملات رقبا قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان کیسیچ فرماندار اوهایو به "طرح‌های مالیاتی خیالبافانه" این دو نامزد حمله کرد و افزود:‌ "ما نمی‌توانیم کسی را انتخاب کنیم که این کار را بلد نیست." وی همچنین طرح ترامپ برای اخراج ۱۱ میلیون مهاجر بدون مدرک و احداث دیواری در مرز مکزیک را محکوم کرد.

کارسون، جراح بازنشسته مغز که به تازگی در نظرسنجی‌های ملی از دونالد ترامپ سرمایه‌دار نیویورکی پیشی گرفته، شب آرامی در شهر بولدر داشت. در این مناظره دوستی‌های سیاسی گاه جای خود را به مبادلات تند لفظی داد؛ به خصوص میان جب بوش فرماندار سابق فلوریدا و مارکو روبیو سناتور اهل این ایالت.

بوش سناتور روبیو را که زمانی تحت حمایت وی بود ترغیب کرد از سنا استعفا دهد چون سابقه درخشانی در این مجلس ندارد.

تد کروز، سناتور اهل تگزاس با حمله به میزبان مناظره، شبکه سی‌ان‌بی‌سی، به خاطر سوالاتی که وی مقابله جویانه‌ می‌دانست، با بیشترین تشویق حضار روبرو شد.

شبکه خبری بی‌بی‌سی سایر لحظات مهم مناظره را در ادامه ذکر کرده است:

• ترامپ از طرح اقتصادی‌اش در مقابل این اتهام که چیزی بیش از یک "نمونه کمدی" از یک طرح واقعی نیست، دفاع کرد.

• روبیو که کوبایی‌الاصل است، از بزرگ شدن خود در فقر حرف زد و گفت که برای طبقه زحمتکش آمریکا خواهد جنگید.

• کریس کریستی، فرماندار ایالت نیوجرسی گفت که دولت مالیات تامین اجتماعی را "می‌دزدد".

• ترامپ تکذیب کرد که گفته روبیو "سناتور شخصی" مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیسبوک است، در حالی که در وبسایتش او را چنین توصیف کرده است.

• کارلای فیورینا، هیلاری کلینتون نامزد مرحله مقدماتی حزب دموکرات را به ریاکاری متهم کرد چون گفت تک تک سیاست‌های وی "برای زنان بد است".

چهار جمهوری‌خواهی که در قعر جدول نظرسنجی‌ها قرار دارند پیشتر در مناظره‌ای اولیه با هم روبرو شدند. گراهام، سناتور اهل کارولینای جنوبی، در آن مناظره گفت که برنی سندرس از نامزدهای دموکرات "ماه عسل را به اتحاد جماهیر شوروی رفت و فکر نکنم هرگز برگشته باشد." این حرف وی با خنده بلند حضار در سالن مناظره روبرو شد.

رای‌گیری در مرحله مقدماتی انتخابات در ماه فوریه در آیووا شروع خواهد شد که ۱۰ ماه پیش از انتخابات سراسری برای تعیین رئیس‌جمهور بعدی آمریکاست.

انتهای پیام

کد N1007993