اردوغان کردهای سوری مورد حمایت آمریکا را تهدید نظامی کرد

ترکیه

رئیس‌جمهوری ترکیه با تهدید به ادامه حملات علیه شبه‌نظامیان کرد در سوریه گفت که کشورش نیاز به اجازه هیچ طرفی برای جلوگیری از گسترش حمایت‌ها از خودمختاری کردها ندارد و حتی اگر لازم بداند شورشیان متحد آمریکا را نیز بمباران می‌کند.

رئیس‌جمهوری ترکیه با تهدید به ادامه حملات علیه شبه‌نظامیان کرد در سوریه گفت که کشورش نیاز به اجازه هیچ طرفی برای جلوگیری از گسترش حمایت‌ها از خودمختاری کردها ندارد و حتی اگر لازم بداند شورشیان متحد آمریکا را نیز بمباران می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در پیامی واضح برای منصرف کردن کردها از حمایت از خودمختاری تل‌ابیض در نزدیکی مرز ترکیه گفت که "هر کاری لازم باشد" برای ریشه کن کردن منبع بالقوه جدایی‌طلبی در مرزهای خود انجام می‌دهد و این قطعا شامل استفاده از نیرو می‌شود.

تل‌ابیض در مرز با ترکیه ماه ژوئن در پی عملیات‌های یگان های حفاظت مردمی کرد با حمایت حملات هوایی تحت امر آمریکا از دست داعش پس گرفته شد. هفته گذشته یک شورای محلی به رهبری حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) تل‌ابیض را بخشی از سیستم دولت خودمختار کردها موسوم به کانتون اعلام کرد. از زمان آغاز درگیری‌های سوریه در سال 2011، کردهای سوریه سه منطقه خودمختار در شمال سوریه اعلام کرده‌اند اما این مساله را که هدفشان تشکیل کشور مستقل باشد، رد می‌کنند. ترکیه هراس دارد که این اقدامات کردهای ترکیه را نیز به جدایی‌طلبی ترغیب کند.

رئیس‌جمهوری ترکیه روز چهارشنبه به شبکه تلویزیونی کانال 24 گفت: «ما مصمم هستیم تا با هر آنچه ما را در امتداد مرز سوریه تهدید می‌کند، مقابله کنیم؛ چه در داخل و چه در خارج. اگر کردها خارج شوند و کانتون تشکیل ندهند، هیچ مشکلی نیست. اما اگر این طرز فکر ادامه پیدا کند، هر کاری لازم باشد انجام می‌شود در غیر این صورت ما با مشکلات جدی مواجه می‌شویم.»

اردوغان همچنین واشنگتن را به اتخاذ استانداردهای دوگانه متهم کرد و مدعی شد که حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه مرتکب پاکسازی قومی عرب‌ها و ترکمان‌ها در شمال سوریه می‌شود و کمک آمریکا به شبه‌نظامیان کرد را معادل کمک به تروریسم دانست. وی افزود: «آنها نمی‌پذیرند که این شبه‌نظامیان یک سازمان تروریستی هستند. این دیگر چه مزخرفی است؟ غرب هنوز این تفکر را دارد که "تروریست من خوب است، تروریست شما بد است". این یک هشدار است. خودتان را جمع و جور کنید. اگر قرار است این کارها را در جاهای دیگر هم تکرار کنید، ترکیه به اجازه هیچ کسی نیاز ندارد و هر کاری لازم بداند انجام می‌دهد.»

انتهای پیام

کد N1007992