حسن اواتارا، برای 5 سال دیگر رئیس جمهور شد

حسن اواتارا، رئیس جمهوری پیشین ساحل عاجل با بیش از ۸۳ درصد آرا مجددا برای پنج سال دیگر به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد.

حسن اواتارا، برای 5 سال دیگر رئیس جمهور شدحسن اواتارا، رئیس جمهوری پیشین ساحل عاجل با بیش از ۸۳ درصد آرا مجددا برای پنج سال دیگر به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد.

 

 

 

 

به گفتۀ رئیس کمیسیون انتخابات این کشور، دو میلیون و ۱۱۸ هزار و ۲۲۹ نفر روز یکشنبه، حسن اواتارا را برای دومین بار به عنوان رئیس جمهوری ساحل عاج برگزیده اند.

مخالفان وی این انتخابات را تحریم کرده بودند و به همین دلیل، در بخش هایی نظیر منطقۀ گناگئوآ که زادگاه لوران باگبو، رئیس جمهوری قبلی این کشور است، مشارکت در این انتخابات کم شمار گزارش شده است.

علاوه بر آلاسان واتارا، شش نامزد دیگر نیز در این انتخابات حضور داشتند اما سه تن از این کاندیداها، چند روز قبل از این انتخابات، ضمن کناره گیری، این انتخابات را تحریم کرده بودند.

به گفتۀ ناظران بین المللی انتخابات روز یکشنبۀ ساحل عاج در فضایی عاری از خشونت و تقلب برگزار شده است. طی پنج سال دورۀ نخست ریاست جمهوری حسن آلاسان واتار، اقتصاد این کشور رشد خوبی ثبت کرده و نرخ این رشد ۹ درصد اعلام شده است. همین امر سرمایه گذاران خارجی را به سرمایه گذاری در بخش هایی نظیر معدن و تولید کاکائو سوق داده است.

وی در انتخابات سال ۲۰۱۰ نیز بر رقیب خود لوران باگبو پیروز شد اما طرفداران وی این پیروزی را نپذیرفتند که همین امر منجر به چند ماه ناآرامی در کشور شد. سرانجام پس از چند ماه درگیری، آلاسان واتارا با مداخلۀ نیروهای فرانسوی و ارتش ساحل عاج توانست قدرت را در اختیار بگیرد.

منبع: یورونیوز

49310

کد N1007270