آمریکا؛ "ایران" را رسما به وین دعوت کرد

ایران رسما از سوی آمریکا و روسیه برای شرکت در کنفرانس سوریه دعوت شد.

آمریکا؛ "ایران" را رسما به وین دعوت کردایران رسما از سوی آمریکا و روسیه برای شرکت در کنفرانس سوریه دعوت شد.

 

 

 

 

 در این کنفرانس که با هدف گفت و گو در مورد بحران سوریه در وین برگزار می شود، علاوه بر آمریکا و روسیه، مقامات کشورهایی نظیر عربستان سعودی، عمان و سران اتحادیۀ اروپا نیز حضور دارند. این نخستین باریست که مقامات رسمی ایرانی در گفت و گوهایی با موضوع حل بحران سوریه و با حضور گروههای مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه شرکت می کنند.

به گزارش منابع خبری ایرانی، حسین امیر عبدالهیان، معاون امور عربی وزارت خارجۀ ایران به این کنفرانس اعزام خواهد شد.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا با اعلام این خبر، تاکید کرده است حضور ایران در این کنفرانس به معنای همراهی با سیاست این کشور در سوریه نیست. سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا در این باره در پاسخ به خبرنگاران گفت: « ما به هیچ وجه، اقداماتی را که آنها [ایران ] همچنان در سوریه برای بی ثباتی این کشور ادامه می دهند، قبول نداریم. اگر از سوی جامعۀ بین المللی تمایلی برای نقش دادن به ایران در گذر سیاسی در سوریه وجود نداشت، برای این مشارکت دعوتی نیز صورت نمی گرفت.»

پیش از اعلام این خبر، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با ملک سلمان، پادشاه عربستان تلفنی گفت و گو کرد. همزمان با این تماس تلفنی این دو، محمد جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران و سرگئی لاوروف، همتای روسی خود در یک مکالمۀ تلفنی در مورد بحران سوریه و تحولات منطقه گفت و گو کردند.

فدریکو موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا نیز پیش از این نسبت به حضور ایران در این گفت و گوها اظهار امیدواری کرده بود.

ایران و روسیه دو حامی اصلی رئیس جمهوری سوریه محسوب می شوند و هر دو کشور نیز در حمایت از بشار اسد دست به مداخلۀ نظامی در این کشور زده اند. روسیه از روز سی ام سپتامبر با استقرار جنگنده های خود، بمباران مواضع به گفتۀ آنها گروههای تروریستی را آغاز کرده است.

منبع: یورونیوز

49310

کد N1007042