وزیر خارجه بلاروس: به دنبال عادی‌سازی روابط با اتحادیه اروپا هستیم

بلاروس,اتحاديه اروپا

وزیر امور خارجه بلاروس در مصاحبه‌ای با روزنامه کومرسانت گفت، دولت مینسک در داشتن روابط با اتحادیه اروپا "انتظارات رنگارنگ" ندارد و تنها به دنبال عادی سازی روابط است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، ولادیمیر ماکی، وزیر امور خارجه بلاروس گفت: اتحادیه اروپا در طول زمان متوجه شده که بلاروس دست آموز و عروسک خیمه شب بازی هیچ کشوری نیست و یک کشور مستقل است که از روند سیاست گذاری مستقل مربوط به منافع ملی خود تبعیت می کند.

این دیپلمات ارشد دولت مینسک ادامه داد: شرایط متفاوت در حال حاضر به اتحادیه اروپا کمک کرده تا انگیزه های رهبری بلاروس را در تصمیم گیری های سیاسی خارجی و داخلی بفهمد. ما به دنبال انتظارات گوناگنون از اتحادیه اروپا نیستیم. اتحادیه اروپا می تواند با رویی گشاده از بلاروس استقبال کند. ما به دنبال عادی سازی روابط هستیم.

وزیر امور خارجه بلاروس این مساله را رد کرد که روابط عادی با بروکسل به ایجاد فاصله میان این کشور با روسیه می شود و افزود:‌ ما حتی چنین دورنمایی نداریم. اتحادیه اروپا دومین و بزرگترین شریک تجاری و اقتصادی پس روسیه است. تمایل ما برای عادی سازی روابط با اتحادیه اروپا از تمایل ما برای روابط تجاری و اقتصادی نشات می گیرد. اقتصاد ما صادرات محور است.

انتهای پیام

کد N1007014