جنبش تغییر خواهان بازگشت وزرایش به دولت اقلیم کردستان عراق شد

عراق

جنبش اپوزیسیون "تغییر" در اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که در صورتی در مذاکرات برای حل بحران این اقلیم شرکت می‌کند که اجازه بازگشت وزرا و نمایندگان این جنبش برای ازسرگیری فعالیت خود در دولت و پارلمان داده شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد توفیق رحیم، هماهنگ کننده روابط دیپلماتیک در جنبش اپوزیسیون تغییر (گوران) در اقلیم کردستان عراق در گفتگو با روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة گفت: اقدام اساسی برای حل بحران سیاسی در اقلیم کردستان این است که حزب دموکرات به رهبری مسعود بارزانی، رئیس این اقلیم به نمایندگان و وزرای ما اجازه بدهد بر سر فعالیت خود در دولت و پارلمان بازگردند در غیر این صورت وضعیت به همین شکل ادامه پیدا می‌کند.

از زمان برکناری محمد یوسف، رئیس پارلمان اقلیم کردستان عراق و وزرای حزب تغییر جلسات پارلمان و نشست‌های دولت تعطیل شده است. حزب دموکرات حزب تغییر را به ساماندهی تظاهرات ساکنان سلیمانیه و حمله آن‌ها به مقرهای خود متهم کرده است.

بحران ریاست اقلیم کردستان نیز از زمان پایان دوره ریاست مسعود بارزانی همچنان ادامه دارد و وی می‌خواهد دو سال دیگر در سمت خود باقی بماند اما سایر احزاب از جمله حزب تغییر و اتحادیه میهنی کردستان با این مساله مخالفند.

حزب دموکرات تاکید کرده است که خواهان میانجیگری برای حل اختلافات با حزب تغییر نشده است و این حزب باید در برخوردهای خود بازنگری کند. اعضای این حزب از حزب تغییر خواسته‌اند در برخوردهای قبلی خود به عنوان شرط اساسی برای بازگشت به مذاکرات بازنگری کند.

توفیق رحیم در واکنش به این اظهارات گفت: این حزب دموکرات است که باید دست از سیاست‌های خود بردارد؛ سیاست‌هایی که دلیل اصلی مشکلات و بحران در اقلیم کردستان است.

وی درباره میانجیگری برای امضای توافقنامه میان جنبش تغییر و اتحادیه میهنی گفت: ما مذاکراتی را با برادرانمان در اتحادیه میهنی داشته‌ایم تا بتوانیم برای ترسیم سیاست‌های مشترک به توافق برسیم.

ملا بختیار، یکی از مسئولان حزب اتحادیه میهنی نیز گفت: ما روابط خود را تا زمان رسیدن به توافق با حزب تغییر تقویت می‌کنیم.

انتهای پیام

کد N1006880