دعوت رسمی از ایران برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه

ایران و سوریه,ایران و روسیه,سوریه

بحران سوریه که از 26 ژانویه 2011 با حضور فعال گروه های تروریستی که غربی ها برای توجیه افکار عمومی از آن با عنوان گروه های اپوزیسیون حکومت یاد می کنند، آغاز و تا کنون صدها هزارقربانی برجای گذاشته، اکنون به اعتقاد بسیاری از تحلیگران وارد مرحله جدیدی شده است و می تواند به سمت راه حلی مورد توافق برخی از بازیگران اصلی پیش برود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از ایرنا، بحران سوریه شاید در آغاز، حرکت اعتراضی برخی شهروندان این کشور به برخی کاستی های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و مطالبات مردم برای اصلاح امور کشور بوده باشد اما بسرعت به محلی برای گروکشی، تسویه های سیاسی برخی کشورهای عربی با کشورهای دارای نفوذ در خاورمیانه تبدیل شد.

در واقع سوریه و مردم این کشور قربانی سیاست های خصمانه ی برخی کشورهای عربی شدند و در این پروسه کشورهای غربی نیز برای کسب منافع و انعقاد قراردادهای اقتصادی و نظامی با کشورهای متمول و نفت خیز با این بحران همراهی کرده و این کشور را به یک فاجعه ی انسانی و جنگی خونین سوق دادند که آینده ی آن حتی پس از چهار سال هنوز روشن نیست.

اکنون نگرانی از گسترش تروریست، سیل پناهجویان سوری به غرب، حملات هوایی روسیه به مواضع داعش و دیگر گروه های تروریستی از جمله جبهه النصره، کشورهای غرب را نگران کرده و اکنون تلاش دوباره ای را آغاز کرده اند تا این بحران را پیش از آن که دیر شود، به سرانجامی برسانند.

حمله روسیه به مواضع داعش و سفر بشار اسد به روسیه و دیدار با پوتین و دیگر مقامات مسکو بیش و پیش از هرچیز این پیام سیاسی و دیپلماتیک را به دنیا داشته که بشار اسد اکنون دست بالا را در سوریه دارد و شرایط برای دولت دمشق در حال عادی شدن است.

در همین راستا آمریکا و دیگر متحدانش با اعتراف به این که نشست های پیشین برای حل بحران سوریه و برقراری صلح و آرامش با شکست رو به رو شده است، به این نتیجه رسیده اند که از ایران به عنوان یکی از بازیگران اصلی و کلیدی خاورمیانه در نشست آتی مذاکرات صلح سوریه که در وین برگزار خواهد شد، دعوت به عمل آورند.

در ابتدا شبکه «ای بی سی» آمریکا به نقل از مقام های این کشور اعلام کرد که به طور رسمی از ایران دعوت شده تا در گفت وگوهای صلح سوریه که قرار است روز پنجشنبه در وین پایتخت اتریش برگزار شود، شرکت کند.
این شبکه خبری به نقل از چند مقام دولت آمریکا که خواسته اند نام آن ها فاش نشود، اعلام کرد که سران واشنگتن در پی مذاکرات طولانی، رسماً از نمایندگان دولت ایران دعوت کرده اند که در دور تازه گفت وگوی های صلح سوریه که با حضور وزاری خارجه آمریکا، روسیه و برخی کشور های اروپایی و عرب منطقه برگزار می شود، شرکت کند.

پس از دیدار مهم و غیر منتظره ی بشار اسد از مسکو که در هفته ی گذشته رخ داد، نشست چهارجانبه ی وین با محوریت بحران سوریه و بررسی طرح های پایان دادن به این بحران با مشارکت روسیه، آمریکا، ترکیه و عربستان جمعه ی گذشته (اول آبان ماه) در شهر وین اتریش برگزار شد.
شبکه خبری مذکور با اشاره به حمایت ایران از دولت بشار اسد رییس جمهوری سوریه، این اقدام واشنگتن را قمار سنگینی توصیف کرده و در عین حال نوشته است که همه تلاش های پیشین بین المللی که بدون حضور ایران برگزار شد، با شکست رو به رو بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اذعان بر این که ایران کشوری کلیدی و پرنفوذ در سوریه است، گفت که در نشست های چند جانبه انجام شده گذشته، کشورهای مختلف خواستار دعوت از ایران برای حضور در مذاکرات صلح سوریه شدند.
جان کربی در نشست خبری روز سه شنبه با بیان این که حضور تمام کشورهای پرنفوذ و هم پیمانان کلیدی آمریکا در مذاکرات صلح سوریه برای آمریکا بسیار مهم است، تصریح کرد: در جریان نشست های چند جانبه برگزار شده میان کشورها تصمیم بر این شده است که از ایران به عنوان کشوری پرنفوذ و مؤثر در سوریه دعوت شود.

وی اضافه کرد: تصمیم گیری در مورد شرکت در سطح وزیر یا معاون وزیر و یا قبول یا عدم قبول شرکت در این گونه مذاکرات سازنده صلح، با مقامات ایرانی خواهد بود.
وی مدعی شد: نشست های انجام شده پیشین در وین از نظر دستگاه دیپلماسی آمریکا سازنده بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا،با بیان این که نتیجه نهایی این مذاکرات در زمان حاضر قابل پیش بینی نیست، افزود: در نشست های چند جانبه صورت گرفته در هفته گذشته که با حضور روسیه، آمریکا، عربستان و ترکیه برگزار شده بود، از دعوت از ایران برای ایفای نقشی سازنده در حل بحران سوریه استقبال شده است.

وی ادامه داد؛ بنابر این ایران دعوتنامه ای برای شرکت در مذاکرت چندجانبه آتی در سوریه دریافت خواهد کرد.
از سوی دیگر، تحرکات دیپلماتیک ایران و روسیه در زمینه سوریه افزایش یافته و «محمدجواد ظریف» و «سرگئی لاوروف» وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه روز سه شنبه در گفت وگوی تلفنی در مورد حل و فصل بحران سوریه تبادل نظر کردند.

این گفت وگوی تلفنی به ابتکار طرف ایرانی انجام شد و در آن راه های حل و فصل بحران سوریه با محوریت گام های برای برقراری مذاکرات سیاسی سوری مورد بحث قرار گرفت.
دو طرف بر لزوم مساعدت تمام کشورهای کلیدی منطقه برای آغاز روند حل و فصل سیاسی مسایل سوریه تأکید کردند.
این سومین گفت وگوی تلفنی وزیران خارجه ایران و روسیه در یک هفته اخیر است که در آن بحران سوریه و راه های حل و فصل سیاسی آن مطرح می شود.

وزیران امور خارجه روسیه و جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه نیز در گفت وگوی تلفنی در مورد بحران سوریه و راههای حل و فصل سیاسی آن بحث و تبادل نظر کردند.

لاوروف و ظریف در این گفت وگوی تلفنی که به ابتکار طرف روسی انجام گرفت، در خصوص اوضاع سوریه با توجه به مبارزه با گروه های تروریستی در این کشور مذاکره کردند.
دو طرف همچنین در خصوص آغاز روند حل و فصل سیاسی مسایل سوریه و فراهم آوردن شرایط لازم از جمله انسجام حمایت های بین المللی از تلاش ها در این زمینه با مشارکت کشورهای اصلی منطقه تبادل نظر کردند.
روسیه بر جلب مشارکت ایران در مذاکرات برای حل و فصل بحران سوریه تأکید دارد.

وزیر خارجه روسیه امروز با انتقاد از مخالفت با حضور ایران و کشورهای منطقه برای مذاکره در باره بحران سوریه، گفت: گروه کوچک کنونی مذاکره کننده (روسیه، آمریکا، عربستان و ترکیه) توان حل سیاسی بحران سوریه را ندارد.
از سوی دیگر سرگئی لاوروف» و «جان کری» وزیران امور خارجه روسیه و آمریکا روز سه شنبه برای چهارمین روز متوالی در خصوص حل و فصل مسایل سوریه تلفنی گفت وگو کردند.
در این گفت و گوی تلفنی همانند سه دفعه قبل به ابتکار طرف آمریکایی صورت گرفت، مسایل و راهکار های برای پایان دادن به بحران سوریه بررسی شد.

بر اساس اطلاعات وزارت امور خارجه روسیه، دو طرف به مباحث قبلی در مورد امکان دست یافتن به راهکار سیاسی برای کسب توافق میان طرف های سوری با مساعدت جامعه جهانی ادامه دادند و طرف آمریکایی موافقت خود را با مشارکت تمام کشورهای اصلی منطقه در مذاکرات برای حل و فصل بحران سوریه اعلام کرد.

انتشار این اخبار و تحرکات دیپلماسی غرب بیانگر این است که اکنون تمام طرف های درگیر و بازیگران منطقه به این نتیجه رسیده اند که بحران سوریه راه حلی جز راه حل سیاسی ندارد و تمام تلاش ها باید بر این موضوع متمرکز شود و مبارزه با داعش باید در اولویت همه ی کشورها قرار گیرد. در این میان شاید عربستان سعودی و برخی متحدان منطقه ای آن به ادامه روند کنونی و سقوط دولت بشار اسد همچنان تأکید دارد و به راه حل نظامی می اندیشد.

اما پرسش های اساسی این است که آیا بحران سوریه به پایان خود نزدیک شده است؟ پاسخ به این پرسش به دو مساله مبارزه با گروه های تروریستی و بر سر عقل آمدن غرب و کشورهای عربی بستگی دارد و این که آیا این کشورها می خواهند به طور واقعی به این بحران پایان دهند و ثبات و آرامش به منطقه باز گردد؟

52261

کد N1006666