کنگویی‌ها به تمدید ریاست جمهوری کشورشان رای مثبت دادند

براساس نتایج رسمی همه‌پرسی مناقشه‌برانگیز در جمهوری دموکراتیک کنگو، بیش از 90 درصد از شرکت‌کنندگان خواهان تمدید ریاست جمهوری 31 ساله رهبر کشورشان شدند که به وی اجازه می‌دهد برای سومین بار در انتخابات شرکت کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزیر کشور جمهوی دموکراتیک کنگو امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد: در مجموع 96 / 92 درصد از شرکت‌کنندگان در این همه‌پرسی تغییر مربوط به قانون اساسی در کشور را تایید کرده و این تغییر هم‌اکنون مورد تایید قرار گرفته است.

نتایج رسمی این همه‌پرسی نشان از حضور 44 / 72 درصدی شرکت‌کنندگان در آن دارد؛ گرچه رهبر اپوزیسیون کنگو اعلام کرد که تنها 10 درصد از سکنه جمهوری دموکراتیک کنگو در این همه‌پرسی شرکت داشتند.

براساس گزارش‌های خبرنگاران خبرگزاری فرانسه در برازاویل، پایتخت جمهوری دموکراتیک کنگو، پوینت نوار و چندین منطقه دیگر در این کشور مردم از رای دادن امتناع کردند. البته صف‌های طولانی از شرکت‌کنندگان در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری دنیس ساسو انگوسو، رئیس‌جمهوری کنگو وجود داشت.

دنیس ساسو انگوسو مدت‌ 31 سال است که سمت رئیس‌جمهوری کنگو را بر عهده دارد. این رفراندوم دو تغییر را در قانون اساسی جمهوری دموکراتیک کنگو به وجود می‌آورد که در هر حال حاضر دنیس ساسو انگوسو را از نامزدی مجدد برای انتخابات ریاست جمهوری 2016 بر حذر می‌دارد چرا که وی بیش از 70 سال سن دارد و این یکی از شرایط نامزدی در انتخابات محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N1006222