روسیه در حال به روز رسانی سامانه موشک های اس ۳۰۰ است

سیاسی

مدیر عامل بزرگ ترین شرکت صادر کننده تسلیحات روسیه امروز از به روز رسانی سیستم دفاع موشکی اس-۳۰۰ خبر داد و اعلام کرد که ایران با اجرایی شدن قرارداد ارسال این سامانه، شکایت خود را پس می گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «آناتولی ایسایکین» رئیس بزرگ ترین شرکت صادر کننده تسلیحات روسیه امروز اعلام کرد که روسیه در حال به روز رسانی سامانه های پدافند هوایی اس-۳۰۰ بوده و امیدوار است بتواند آن ها را به ایران ارسال نماید.

وی که مدیر عامل «روسوبورون اکسپورت» بزرگ ترین شرکت صادر کننده تسلیحات روسیه است در این باره اعلام کرد: پیشتر روند ارسال سیستم موشکی اس-۳۰۰ به ایران به حالت تعلیق درآمده بود؛ اما زمانیکه دستور مجددی در این خصوص صادر گردید، ما به عنوان مجری آن در حال اقدام هستیم.

ایسایکین در ادامه افزود: چون مدت زمان زیادی از قرارداد اولیه گذشته و این سیستم نیز تغییراتی داشته است، اکنون در حال به روز رسانی آن هستیم.

مدیر عامل بزرگ ترین شرکت صادر کننده تسلیحات روسیه خاطر نشان کرد: در حال حاضر شرایطی برای جلوگیری از اجرای توافق وجود ندارد و لذا نتیجه این امر مثبت خواهد بود.

او در ادامه تصریح کرد: ایران به محض اجرایی شدن این قرارداد از شکایت حقوقی خود صرفنظر می کند. ما آماده عمل به تعهداتمان هستیم.

قرارداد تحویل سامانه پیشرفته دفاع موشکی اس-۳۰۰ به ایران در سال ۲۰۰۷ منعقد شد. بر اساس این قرارداد، مسکو متعهد شده بود که ۵ سامانه دفاع موشکی میان برد اس – ۳۰۰ به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار به ایران بفروشد. اما برنامه تحویل این موشک ها در سال ۲۰۱۰ و به بهانه اعمال تحریم های سازمان ملل متحد لغو شد.
در واکنش به این اقدام، ایران با درخواست غرامت ۴ میلیارد دلاری از روسیه، به دیوان بین‌المللی داوری در ژنو شکایت کرد تا این که روز دوشنبه ۱۳ آوریل ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، با امضای حکمی ممنوعیت تحویل سامانه‌های موشکی زمین به هوای اس-۳۰۰ به ایران را لغو کرد.

گفتنی است این سامانه موشکی قادر است هواپیماها را در ارتفاع ۳۰ کیلومتری و در فاصله ۱۵۰ کیلومتری هدف قرار دهد، گفته می شود این سامانه همچنین قابلیت رهگیری ۱۰۰ هدف را به صورت همزمان دارد.

کد N1006132