نگرانی آمریکا از احتمال لغو حقوق شهروندی فلسطینیان ساکن قدس

فلسطين

وزارت خارجه آمریکا احتمال لغو حق سفر و رفت و آمد برخی فلسطینیان ساکن قدس شرقی از سوی تل‌آویو را نگران کننده خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که در صورتی که خبرها مبنی بر احتمال لغو حق رفت و آمد و سفر برخی از شهروندان فلسطینی ساکن قدس شرقی از سوی دولت تل‌آویو صحت داشته باشد این مساله ما را نگران می‌کند.

این در حالی است که کاخ سفید نیز از زبان جاش ارنست، سخنگوی خود اعلام کرد: براساس اطلاعات ما در دولت آمریکا دولت اسرائیل قصد اجرای این مساله را به صورت جدی ندارد اما در صورتی که این امر اتفاق بیفتد باعث نگرانی ما خواهد شد.

سخنگوی کاخ سفید همچنین تاکید کرد: همه طرف‌ها باید از رفتارها و سخنان تحریک آمیز خودداری کرده و در راستای برقراری آرامش با یکدیگر همکاری کنند.

رادیوی رسمی اسرائیل به نقل از یکی از مسئولان این دولت اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حال حاضر طرح ابطال کارت سبر و حق اقامت بیش از 80 هزار فلسطینی ساکن قدس شرقی و لغو تمامی امتیازات آنها از جمله حق سفر را بررسی می‌کند و این اقدام در واکنش به موج خشونت‌هایی است که اخیرا در فلسطینی و سرزمین‌های اشغالی به راه افتاده است.

این رادیو اعلام کرد که نتانیاهو حدود دو هفته قبل طرح خود برای لغو حق اقامت فلسطینیان ساکن اردوگاه شعفاط در قدس شرقی و نیز شهر کفر عقب واقع در شمال این شهر را به کابینه امنیتی و سیاسی اسرائیل ارائه کرده است.

طبق اعلام وزارت بهداشت فلسطین از ابتدای ماه اکتبر جاری، 61 فلسطینی از جمله 14 کودک در کرانه باختری، قدس و غزه با شلیک سربازان صهیونیستی به شهادت رسیده و 2120 تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

فلسطین و سرزمین‌های اشغالی از ابتدای اکتبر جاری شاهد درگیری میان جوانان فلسطینی و سربازان صهیونیستی بوده است. این درگیری‌ها به علت یورش شهرک نشین‌های افراطی به مسجدالاقصی آغاز شد.

انتهای پیام

کد N1005838