ولایتی: نمی‌توان نسبت به ناامنی در آسیای مرکزی بی‌تفاوت ماند

ایرنا نوشت: رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک از طراحی نفوذ تروریست ها در آسیای مرکزی پرده برداشت و گفت: نمی توانیم نسبت به این طراحی های ناامنی بی تفاوت ماند.

علی اکبر ولایتی روز سه شنبه در نشست مشترک با ایوانوف مشاور سابق رئیس جمهوری روسیه در امور امنیتی این مطلب را بیان کرد.
وی ادامه داد: تروریست ها به دنبال نفوذ در آسیای مرکزی که حوزه امنیتی روسیه و ایران نیز محسوب می شود، هستند و ما همراه کشور چین نمی توانیم نسبت به این طراحی های ناامنی که در آسیای مرکزی دنبال می شود، بی تفاوت بمانیم.
ولایتی با بیان این که قاچاق مواد مخدر و تروریست دو جزء پیچیده و به هم مرتبط هستند و باید همگان در جهت مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تروریسم کوشا باشند، تصریح کرد: پدیده تروریست در منطقه بسیار مورد انتقاد است و بخشی از درآمد این افراد از قاچاق و مبادله مواد مخدر تامین می شود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: تروریست ها که کشتن افراد بی گناه را جایز می دانند استفاده از مواد مخدر را نیز برای تامین نیازمندی های خود مشروع دانستند.
ولایتی با یادآوری یکی از اهداف آمریکایی ها در افغانستان که مبارزه با مواد مخدر بود و گفت: نه تنها آمریکا این هدف را به سرانجام نرساند بلکه شاهدیم تولید و قاچاق مواد مخدر روز به روز در افغانستان افزایش یافته است.

تقویت مبارزه با مواد مخدر با توافق بین پلیسی

ایوانوف مشاور سابق رییس جمهوری روسیه در ا مور امنیتی نیز در این دیدار به حضورش در ایران اشاره کرد و گفت: موضوعی که در حال بررسی هستیم و برای کشورها حایز اهمیت است روند مبارزه با مواد مخدر و رشد فزاینده تولید آن در افغانستان است.
وی ادامه داد: متاسفانه این رشد تولید مواد مخدر منافع کل منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.
ایوانوف به همکاری های بین پلیسی اشاره کرد و افزود: به دنبال این هستیم تا با توافق بین پلیسی، حوزه مبارزه با قاچاق مواد مخدر را تقویت کنیم.
مشاور سابق رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد: مطمئنیم مشکل تولید مواد مخدر و گردش آن فقط مشکل افغانستان نیست بلکه مشکلی جهانی محسوب می شود که باید در حوزه گسترده بین المللی همگان به آن توجه نشان دهند.

52261

کد N1005638