پنتاگون با یک سازمان امدادی از کره شمالی جاسوسی می‌کرد

کره شمالی

براساس تازه‌ترین گزارش وزارت دفاع آمریکا به صورت محرمانه بودجه یک گروه امداد غیر دولتی را تامین کرده تا این گروه به اسم کمک بشردوستانه در کره شمالی ماموریت‌های جاسوسی انجام دهند، البته پنتاگون هنوز درباره این گزارش اظهارنظری نکرده است.

براساس تازه‌ترین گزارش وزارت دفاع آمریکا به صورت محرمانه بودجه یک گروه امداد غیر دولتی را تامین کرده تا این گروه به اسم کمک بشردوستانه در کره شمالی ماموریت‌های جاسوسی انجام دهند، البته پنتاگون هنوز درباره این گزارش اظهارنظری نکرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، پایگاه اینترنتی "اینترسپت" اوایل روز دوشنبه در گزارشی نوشت، پنتاگون در راستای برنامه محرمانه جمع آوری اطلاعات که از سال 2004 میلادی آغاز شد میلیون‌ها دلار به گروه خدمات بین المللی "بشردوستانه" بودجه اختصاص داد اما این برنامه با منحل شدن این گروه در اوایل سال 2013 میلادی پایان یافت.

این پول از طریق شبکه پیچیده سازمان‌ها که برای پوشش دادن منشأ آن تشکیل شده بود، به دست گروه خدمات بین المللی "بشردوستانه" می‌رسید.

لیندا روجاس، یکی از سخنگویان پنتاگون در پاسخ به سوال مربوط به صحت این گزارش هیچ اظهارنظری نکرد.

براساس این گزارش، پنتاگون بنیانگذار و رئیس این گروه را موظف به جمع آوری اطلاعات لازم در داخل کره شمالی کرده بود و وی نیز به نوبه خود از دسترسی "گروه خدمات بین المللی" بشردوستانه در کره شمالی برای تکمیل این ماموریت‌ها استفاده می‌کرد.

این گزارش از مقامات سابق ارتش که از این برنامه اطلاع داشتند نقل قول کرده است.

در این گزارش آمده است: رئیس این گروه غیر دولتی امدادگر از میسیونرهای مسیحی، امدادرسانان و قاچاقچیان چینی که تجهیزات را به داخل کره شمالی وارد می‌کردند، جاسوسی کرده است اما هیچ یک از آن‌ها به هیچ وجه فکر نمی‌کردند که بخشی از عملیات محرمانه پنتاگون هستند.

پایگاه اینترسپت به نقل از یکی از کارمندان سابق "گروه خدمات بین المللی بشردوستانه" که در سفرها همراه رئیسش بود گزارش داد، رئیس این گروه غیر دولتی دست کم به دو مناسبت در سال‌های 2007 و 2010 میلادی تحت پوشش کمک بشردوستانه وارد کره شمالی شد.

اسناد و مدارک این گروه نشان می‌دهد که این سازمان در جریان 10 سال نخست عملیات خود لباس‌های زمستانی از جمله "کاپشن‌های اسکی" به کره شمالی برده‌اند.

سم وورثینگتن، رئیس انجمن “Inter Action” که متشکل از 200 سازمان غیردولتی آمریکایی است، گفت: استفاده از یک سازمان غیر دولتی برای فعالیت‌های جاسوسی فراتر از حد اختیارات دولت آمریکا است.

وی افزود: استفاده از امدادگران به عنوان جاسوس نفض اصول و قوانین بین المللی است و کمک رسانی‌های مشروع و جان امدادگران را به خطر می‌اندازد.

در ادامه این گزارش آمده است: "گروه خدمات بین المللی بشردوستانه" یکی از چندین سازمان غیر دولتی است که توسط پنتاگون برای چنین ماموریت‌هایی استفاده شده است.

انتهای پیام

کد N1005566