محکومت شدید قتل های ناموسی در عراق از سوی سازمان ملل متحد

هیات یاری رسانی سازمان ملل متحد در عراق (یونامی) قتل اخیر یک زن در سلیمانیه عراق توسط یکی از اعضای خانواده‌اش را که گفته می‌شود به دلایل حیثیتی صورت گرفته است، شدیداً محکوم کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، هیات یاری رسانی سازمان ملل متحد درعراق در این باره اعلام کرد که شرافت بهانه خوبی برای ارتکاب جنایات شرورانه علیه زنان عضو خانواده نیست و مرتکبان این جرائم باید در برابر قانون پاسخگو باشند.

به گفته فرانچسکو موتا، مدیر دفتر حقوق بشر و نماینده کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در عراق، جای دلگرمی است که در این قضیه، پلیس و دستگاه قضایی اقلیم کردستان عراق فعالانه به تحقیق در مورد این جنایت پرداخته و قرار بازداشت مرتکب را صادر کرده‌اند.

وی در بغداد گفت: با این حال برای برخورد با گرایش‌های فرهنگی در بین برخی اعضای جامعه در خصوص مسئله خشونت علیه اعضای خانواده، بخصوص زنان، که آن را با توسل به موضوع شرافت موجه می‌دانند، تلاش بیشتری باید به عمل آید.

در شرایطی که اقلیم کردستان عراق بخش‌هایی از قانون جزای خود لغو کرده است که توسل به شرافت را به عنوان یکی از عوامل تخفیف دهنده مجازات در جرائم خشونت علیه اعضای خانواده موجه می‌دانست. این مقررات در قانون جزای عراق همچنان به قوت خود باقی است.

موتا افزود: ضروری است که دولت عراق این مقررات تبعیض آمیز را از قانون جزای خود حذف کند تا اطمینان حاصل شود هر فردی که مرتکب جنایت علیه اعضای یک خانواده، بخصوص زنان و کودکان، می شود بدون هر بهانه‌ای در مقابل قانون پاسخگو باشد.

انتهای پیام

کد N1005513