در نطق میان دستور،

اسفنانی: دولت عربستان مکلف به جبران خسارات مادی و معنوی در فاجعه‌ی مناست

فاجعه منا

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه دولت عربستان مکلف به جبران خسارات مادی و معنوی در خصوص فاجعه مناست گفت که دولت و قوه قضاییه باید طبق قوانین بین‌المللی پیگیر این موضوع بخصوص تعیین تکلیف افراد مفقود باشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا؛ محمد علی اسفنانی در نطق میان دستور در صحن علنی امروز (سه‌شنبه) با تسلیت ایام شهادت امام حسین (ع) و امام سجاد (ع) به موضوع برجام اشاره و اظهار کرد: با وجود تصویب طرح اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام و تایید شورای نگهبان به عنوان اقدام بزرگ و قابل تمجید ولی اصل بر بی‌اعتمادی نسبت به طرف مقابل است.

وی افزود: در چنین شرایطی منویات مقام معظم رهبری همانند گذشته چراغ راهی در این مسیر است و دولت باید توجه کند که راه روشن بیان شده از سوی رهبری تنها راه برون رفت از مخاطرات پیرامون برجام است.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به فاجعه منا گفت: حادثه منا حادثه‌ی بی‌نظیر و غم‌بار و عبرت آموز است که با هر نگاه خوش‌بینانه‌ای باز هم فرض بر تقصیر وجود دارد حتی اگر عمدی بودن این اتفاق را محتمل ندانیم.

اسفنانی تاکید کرد:‌ با توجه به بی‌تدبیری و عدم رعایت احتیاطات لازم، بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی متوجه دولت عربستان است. لذا طبق مقررات حقوق بین‌الملل و منشور ملل دولت عربستان مکلف به جبران خسارات مادی و معنوی است و مطابق همین مقررات باید در مورد افراد مفقود و تعیین تکلیف نشده پاسخگو باشد. لازم است دولت و قوه قضاییه پیگیر این موضوع باشد.

نماینده مردم فریدن با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه‌اش خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: در شرایط فعلی شاهد همزمانی برداشت محصول سیب زمینی در بسیاری از استان‌ها همچون همدان، کردستان، اردبیل و استان ما هستیم که باعث کاهش قیمت سیب زمینی و ضرر کشاورزان شده است. لازم است وزارت خانه تدابیر لازم را برای صادرات محصولات مازاد و تنظیم بازار داخلی به کار گیرد.

وی همچنین در تذکرات جداگانه‌ای به وزیر بهداشت خواستار بهبود و تکمیل وضعیت بیمارستان و درمانگاه و همچنین بهبود وضعیت راههای روستایی و تامین قیر از وزیر راه و شهرسازی شد.

انتهای پیام

کد N1005467