در جریان بررسی فوریت ثابت شدن احکام برنامه توسعه مطرح شد؛

موافق:لزوم تشکیل کمیسیون مشترک/مخالف: عدم تطابق با اقتصاد مقاومتی

سیاسی

تلاش دولت برای بررسی فوری لایحه دائمی شدن برخی احکام برنامه های توسعه ای کشور با مخالفت برخی نمایندگان به دلیل عدم تطابق این احکام با سیاست های اقتصاد مقاومتی، ناکام ماند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی یک فوریت لایحه تنظیم بخشی از احکام برنامه های توسعه کشور در دستور کار مجلس قرار گرفت.

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در تشریح این لایحه و دفاع از بررسی یک فوریتی آن گفت: این لایحه پاسخی به مطالبه مجلس برای اصلاح نظام بودجه ریزی کشور است. این اصلاح مطالبه ای بود که نمایندگان در جلسات مشترک دولت و مجلس خواستار می شدند.

سخنگوی دولت با اشاره به دائمی شدن احکام بودجه در لایحه ای جداگانه گفت: برای لایحه برنامه های توسعه نیز قصد داریم لایحه ای در راستای دائمی شدن برخی از احکامات ارائه دهیم.

نوبخت گفت: برنامه پنجم توسعه با ۲۳۵ ماده تقدیم مجلس شده بود اما برخی از احکام و مواد آن مربوط به برنامه چهارم و برخی مربوط به برنامه سوم توسعه هستند. به عبارت دیگر آنچه به عنوان قانون برنامه پنجم توسعه در دستور کار دولت است، تجمیعی از مواد قانونی برنامه سوم و چهارم توسعه است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اظهار داشت: بیش از ۱۱۱۴ حکم در قانون پنجم توسعه وجود دارد که تکرار برنامه های گذشته است و این حجم از قوانین را نه می توان بررسی کرد نه می توان به دقت اجرا کرد.

وی اظهار داشت: بنابراین کارگروهی در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تشکیل شد تا این مواد بررسی شود و ۵۰ ماده از مواد برنامه های گذشته به منظور دائمی شدن در قالب لایحه به مجلس ارائه شده است.

نوبخت در پایان خواستار بررسی فوری این لایحه در صحن علنی مجلس شد.

پور ابراهیمی: احکام برنامه های قبلی بر اساس اقتصاد مقاومتی نیست

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و نائب رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی در مخالفت با بررسی فوری این لایحه گفت: ما از دولت انتظار داشتیم برنامه ششم توسعه را بر اساس رویکرد جامع و سرفصل های مشخص برای دوره زمانی مشخص ارائه کند. جای تعجب است که دولت به جای ارائه لایحه برنامه، احکامی از برنامه سوم و چهارم را برای دائمی کردن انتخاب کرده است.

وی تصریح کرد: چرا باید رویکرد برنامه زماندار برای رسیدن به اهداف مشخص را تبدیل به قانون دائمی کنیم؟

عضو کمیسیون اقتصادی گفت: بخش های مختلفی در این لایحه دیده شده است و یک کمیسیون نمی تواند آن را بررسی کند.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این ابهام گفت: در هیئت رئیسه در این خصوص صحبت کردیم و مقرر شد کمیسیون مشترکی متشکل از همه کمیسیون های مربوطه برای بررسی این لایحه تشکیل شود.

پورابراهیمی ادامه داد: طبق قانون امکان ارجاع یک قانون با موضوعات متعدد به مجلس وجود ندارد.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر لزوم اجرای اقتصاد مقاومتی گفت: احکام پیشنهادی برنامه های قبلی که امروز قصد دائمی کردن آن را دارید بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی نیست.

وی تصریح کرد: تبدیل احکام برنامه های قبلی به احکام دائمی، هنر نیست. می توانید پیشنهاد دهید برنامه پنجم تمدید شود.

نایب رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی با بیان اینکه بسیاری از احکامی که امروز قصد دائمی کردن آن را دارید در قوانینی که هنوز آئین نامه اجرایی آن نوشته نشده است، دیده شده است، گفت: قانون کسب و کار مدتها است که در مجلس تصویب شده اما هنوز آئین نامه اجرایی آن ابلاغ نشده است. برخی از احکامی که امروز قصد دائمی کردن آن را دارید در آن قانون دیده شده است.

وی تصریح کرد: دولت باید موضوع برنامه ششم را جدی بگیرد و با استناد به فرمایشات رهبری مبنی بر لزوم اجرای اقتصاد مقاومتی، برنامه جامع ارائه دهد.

قادری: با تشکیل کمیسیون مشترکی با ترکیب کمیسیون تلفیق، بررسی لایحه دائمی شدن احکام برنامه های توسعه امکان پذیر است

در ادامه جعفر قادری نماینده مردم شیراز در موافقت با بررسی فوری لایحه تنظیم بخشی از احکام برنامه های توسعه گفت: موافقت من به معنای تائید محتوای این لایحه نیست. این لایحه می تواند پخته تر باشد و احکام به گونه ای تنظیم شود که متناسب با واقعیات کشور باشد.

نایب رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی ادامه داد: برخی مواد برنامه پنجم توسعه تکراری از مواد برنامه سوم و چهارم توسعه است. به همین دلیل دولت قصد دائمی کردن آن مواد را دارد.

وی تصریح کرد: برنامه های توسعه باید برشی از قوانین دائمی باشد نه اینکه قوانین دائمی در برنامه های توسعه تکرار شود.

قادری اعلام کرد: بررسی این لایحه در کمیسیون مشترکی با ترکیب کمیسیون تلفیق امکان پذیر است.

وی همچنین از دولت خواست: قبل از ارائه لایحه بودجه ۹۵، احکام ریالی و مبالغ برنامه ششم را به مجلس ارائه دهد.

کد N1005365