سازمان ملل: دست کم 120 هزار سوری در اکتبر بی‌خانمان شدند

مقامات سازمان ملل اعلام کردند: دست کم 120 هزار تن در اکتبر سال جاری میلادی به خاطر درگیری‌ها در سوریه آواره و بی‌خانمان شدند.

مقامات سازمان ملل اعلام کردند: دست کم 120 هزار تن در اکتبر سال جاری میلادی به خاطر درگیری‌ها در سوریه آواره و بی‌خانمان شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل اعلام کرد: این افراد بین 5 تا 22 اکتبر سال جاری میلادی از خانه‌های خود در استان‌های حلب، حماة و ادلب فرار کردند.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل گفت: اکثر ساکنین در این سه استان باقی ماندند اما برخی به سمت کمپ‌های نزدیک به مرز ترکیه فرار کردند. اکثر ساکنین استان حلب به سمت روستاها و شهرهای حومه غرب این استان فرار کردند.

وی افزود: این آوارگان سوری نیازمند چادر، لوازم ضروری منزل، غذا، آب و خدمات بهداشتی هستند.

دوجاریک ادامه داد: شرکای سازمان ملل در امور بشردوستانه در حال افزایش کمک‌های خود هستند و توزیع مواد کنسروی و غذاهای پخته شده در بین افراد آواره شده از این سه استان آغاز شده اما این کمک‌ها باید افزایش یابد.

این گزارش سازمان ملل به شدت با گزارش مشابه شورای آوارگان نروژ که دوشنبه گذشته منتشر شد مشابه است.

شورای آوارگان نروژ برآورد کرده که در سه هفته اخیر که به دنبال آغاز حملات هوایی روسیه درگیری‌ها افزایش یافته 100 هزار سوری آواره و بی‌خانمان شده‌اند.

این شورا در بیانیه‌ای افزود: سیل جدید مهاجرت کمپ‌های پرجمعیت این کشور را تحت فشار گذاشته است. موج جدید آوارگان اکثرا از استان حلب هستند جایی که نیروهای دولت سوریه و متحدان با حمایت حملات هوایی روسیه 16 اکتبر سال جاری میلادی حمله زمینی ترتیب دادند. داعش نیز بخشهای جدیدی از حلب را تصرف کرده و مخالفان سوری را بیرون رانده و در حال مبارزه با نیروهای دولت دمشق است. دیگر افراد در پی حملات هوایی و درگیری‌ها در استان‌های حماة و حمص آواره شدند.

مشاور رسانه‌ای شورای آوارگان نروژ گفت: این افراد به شدت نیازمند کمک هستند، این افراد که جدیدا بی‌خانمان شده‌اند به سمت کمپ‌های پرجمعیت واقع در مرز ترکیه در حرکت‌اند. روزانه مردم به سمت این کمپ‌ها در حرکت‌اند تا جایی را برای پهن کردن چادرهای خود پیدا کنند و این در حالی است که فصل بارش باران آغاز شده است.

یکی از مقامات سازمان ملل هفته گذشته در ژنو گفت: گزارش شده که 35 هزار تن از دو روستا واقع در حومه حلب آواره شده‌اند.

این درحالی است که نجیب قدبیان، نماینده ائتلاف ملی سوریه در سازمان ملل گفت: مداخله روسیه در سوریه جنگ بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور علیه غیرنظامیان را تسهیل کرده و مخالفان (میانه‌رو) سوری را نابود می‌کند.

انتهای پیام

کد N1005209