سردار سلامی با اشاره به نحوه حضور ایران در سوریه:

مستشاران ما باید در میدان باشند

سپاه پاسداران,سوريه,سپاه,روسيه

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه ارتش سوریه از چند ماه پیش بازسازی خود را آغاز کرده و از ما هم تقاضای کمک‌های مستشاری عمیق‌تری کرده است، گفت: ما هم مستشاران خود را در سوریه افزایش داده‌ایم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سردار حسین سلامی دوشنبه شب در گفت‌وگوی تلویزیونی با بیان اینکه "سطح نیروهای مستشاری کشورمان از لحاظ کمیت و کیفیت در سوریه افزایش یافته است"، اظهار کرد: نیروهای مستشاری ما نمی‌توانند در اتاق‌های بسته باقی بمانند و باید در میدان حضور داشته باشند.

وی افزود: افزایش تعداد نیروهای مستشاری ما موجب افزایش شهدای ما نیز شده؛ البته تعداد شهدای ما زیاد نبوده ولی نسبت به گذشته بیشتر شده است.

سلامی با اشاره به تحولات میدانی در سوریه و عملیات‌های ارتش سوریه و روسیه، اظهار کرد: عملیات هوایی در برابر نیروهای مسلحی که فاقد ساختارهای کلاسیک هستند، به همراهی نیروی زمینی نیز نیاز دارد. اکنون ارتش سوریه عملیات‌های زمینی گسترده‌ای را آغاز کرده و نیروی هوایی روسیه نیز به کمک آن‌ها آمده است.

وی ادامه داد: ان‌شاءالله این عملیات‌ها در روزهای آینده تبدیل به یک تغییر راهبردی می‌شود. اکنون موازنه میدانی در سوریه تغییر کرده و ارتش این کشور در حال پیشروی است. البته با آغاز عملیات نیروهای زمینی، نقش روسیه کمی کمرنگ‌تر شده اما قدرت هوایی روسیه نیز تأثیرات خود را به اندازه کافی داراست.

جانشین فرمانده کل سپاه درباره دلیل حضور نظامی روسیه در کشور سوریه، اظهار کرد: تحلیل‌های سنتی، مثل اینکه سوریه متحد سنتی روسیه است یا روسیه در حال رقابت با آمریکاست، وجود دارد اما اکنون روس‌ها به ادراک جدیدی رسیده‌اند و احساس می‌کنند اگر امروز با تروریست‌ها مقابله نکنند فردا باید در مرزهای خود با تروریست‌ها بجنگند. بر اساس آمار روس‌ها، اکنون 20 درصد فرماندهان داعش متعلق به منطقه آسیای میانه و قفقاز هستند. اکنون روس‌ها خطر تروریست‌ها را از دو منطقه آسیای میانه، پاکستان و افغانستان و از طریق سوریه، ترکیه و منطقه قفقاز احساس می‌کنند.

سلامی تاکید کرد: روسیه براساس این درک خود وارد سوریه شده و ما قبول نداریم که روسیه توسط سایر کشورها وارد صحنه عملیاتی سوریه شده است.

ادامه دارد...

کد N1004854