هاشمی:به سمت سلاح هسته ای نمی رویم،اما اگر دشمن بخواهدآن را علیه ما به کارگیرد قدرت مان محفوظ است

اکبر هاشمی رفسنجانی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: اعتراض توهین‌آمیز یک اقلیت محدود به مسئولین کشور، آن هم به خاطر یک پرونده ملی، نشان از برنامه‌های عقبه آنها برای مانع‌تراشی در مسیر توسعه کشور دارد و مردم و مسئولین باید هوشیار باشند و نگذارند تندروها میدان‌داری کنند.

امروز گفت‌وگویی تفصیلی با سایت ایران هسته ای درباره تاریخچه صنعت و دیپلماسی هسته‌ای ایران، توافق هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 ، برجام با آیت الله هاشمی رفسنجانی منتشر شد و او همچنین با جمعی از مهندسین اجرایی پروژه‌های ملی در داخل و خارج از کشور دیدار کرد.
اهم سخنان هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از مهندسین اجرایی پروژه‌های ملی در داخل و خارج از کشور به نقل از ایلنا به شرح زیر است:
* از توقفی که طی 8 سال در همه ابعاد کشور ایجاد شد و ضرورت بررسی عالمانه چرایی و چگونگی آن متاسفم. آن تجربه تلخ باید به مردم یادآوری شود تا تاریخ ایران دوباره گرفتار آن عقب افتادگی‌ها نشود.

* اگرچه دنیا هم فهمیده بود که تحریم ایران با امتیازات ویژه به سود اقتصاد جهانی نیست، اما در این طرف یک تیم خبره، با راهنمایی‌های رهبری و مقاومت دولت در مقابل تندروها، مذاکرات را هدایت می‌کردند که نهایتاً با تأیید کتبی رهبری به سرانجام رسید.

*اعتراض توهین‌آمیز یک اقلیت محدود به مسئولین کشور، آن هم به خاطر یک پرونده ملی، نشان از برنامه‌های عقبه آنها برای مانع‌تراشی در مسیر توسعه کشور دارد و مردم و مسئولین باید هوشیار باشند و نگذارند تندروها میدان‌داری کنند.


اهم سخنان هاشمی رفسنجانی در گفت و گو با سایت ایران هسته‌ای به نقل از ایسنا نیز به این شرح است:


* واقعاً از بد اخلاقی‌هایی که می‌شود، بدم می‌آید. چون تکلیف این برخوردها در اخلاق اسلامی و انسانی کاملاً روشن است و به پرهیز از این اقدامات توصیه دارم.


* این درست است که ما اجازه‌ رفتن به طرف سلاح هسته‌ای را نداریم، ولی اگر شرایطی پیش بیاید و ضرورت پیدا کند و یا دشمنی پیدا کنیم که بخواهد از این سلاح استفاده کند، قدرت ما محفوظ است.


* آقای اوباما به این قانع بود و همیشه هم می‌گفت که ما باید کاری کنیم که اگر ایران تصمیم گرفت، یک سال وقت داشته باشیم که جلویش را بگیریم. یعنی تا این قدر مسأله نزدیک است. بنابراین من فکر می‌کنم که از این لحاظ ما به یک قدرت بالاتر تبدیل می‌شویم.


* از لحاظ استفاده صلح آمیز، به خاطر همین موقعیت‌ در ایتر پذیرفته می‌شویم که جزو آن 9 کشور شویم که می‌خواهند از گداخت هسته‌ای انرژی بگیرند که یک انرژی پایان پذیر مثل نفت نخواهد بود، بلکه یک منبع انرژی‌ است که مواد اولیه‌اش آب دریاست و هیچ خطری هم برای هیچ‌کس ندارد.
17213

کد N1004697