سومین راکتور هسته‌ای ژاپن در مسیر راه‌اندازی

سیاسی

راکتور شماره 3 نیروگاه ایکاتا با دریافت موافقت‌های محلی به سومین راکتوری تبدیل شد که پس از فاجعه فوکوشیما در سال 2011 تحت قوانین ایمنی جدید راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از بلومبرگ، شرکت انرژی الکتریکی شیکوکو موافقت محلی نهایی برای راه‌اندازی نیروگاه هسته‌ای ایکاتا را دریافت کرد.

توکیهیرو ناکامورا، فرماندار استان اهیمه ژاپن امروز دوشنبه در خلال نشستی با هایاتو سائکی، رییس شرکت الکتریک شیکوکو موافقت خود را با راه‌اندازی این راکتور اعلام کرد.

با وجود این که جلب موافقت محلی در قانون گنجانده نشده اما به طور سنتی شرکت‌های ژاپنی قبل از خدمت‌رسانی مجدد نیروگاه‌ها به دنبال موافقت مقامات محلی هستند.

واحد شماره 3 ایکاتا در سال 1994 با ظرفیت 890 مگاوات آغاز به کار کرد و به دنبال زمین‌لرزه و سونامی سال 2011 که موجب فروپاشی تأسیسات شرکت انرژی توکیو الکتریک در فوکوشیما داییچی شد، فعالیتش به حالت تعلیق درآمد.

ژاپن تلاش دارد تا مخالفت‌های عمومی نسبت به نیروگاه‌های اتمی را متعادل کند و به آرامی به انرژی هسته‌ای باز گردد.

واحدهای شماره 1 و شماره 2 سندای شرکت انرژی الکتریکی کیوشو در جزیره جنوبی ژاپن تنها راکتورهایی هستند که استانداردهای ایمنی ناظران را پشت سر گذاشتند و موافقت‌ محلی را به دست آوردند و تحت مقررات پس از حادثه فوکوشیما به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

مقامات مقررات هسته‌ای ژاپن در ماه ژوییه اعلام کرد که واحد شماره 3 در تأسیسات ایکاتا واقع در حدود 322 کیلومتری جنوب غربی اوساکا استانداردهای ایمنی را به دست آورده است.

دو راکتور پایگاه تاکاهاما شرکت انرژی الکتریک کانسای واقع در حدود 60 کیلومتری شمال کیوتو موافقت مقامات مقررات هسته‌ای ژاپن را به دست آورد اما چالش‌های قضایی از راه‌اندازی دوباره این راکتورهای ممانعت به عمل آورد.

مجموعه هسته‌ای ژاپن به تدریج پس از فاجعه فوکوشیما از مسیر خارج شد و آخرین راکتور از 43 راکتور فعال تجاری در سپتامبر 2013 تعطیل شد.

انتهای پیام

کد N1004592