دریادار سیاری:

نیروی دریایی ارتش می‌تواند از ناامنی در خزر جلوگیری کند

سیاسی

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: نیروی دریایی ارتش، می‌تواند از ایجاد ناامنی در دریای خزر جلوگیری کند و اجازه ندهد، دیگران خارج از کشورهای همسایه در این دریا حضور پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی ارتش، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری با اشاره به سفر ناوگروه ارتش جمهوری اسلامی ایران به بندر آستاراخان روسیه در دریای خزر اظهار داشت: خزر، بزرگ‌ترین دریاچه جهان است و جایگاه ویژه‌ای در دنیا دارد.

وی به منافع و منابع متعدد کشورهای همسایه در دریای خزر اشاره کرد و افزود: جمهوی اسلامی ایران منابع و منافعی در دریای خزر دارد و باید اقتدار خود در این دریا را حفظ کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش، دریای خزر برای جمهوری اسلامی ایران را حائز اهمیت خواند و گفت: دریای خزر برای دیگر کشورهای همسایه نیز دارای اهمیت است و باید بتوانیم از منابع این دریا برای پیشرفت دریامحور کشور استفاده کنیم.

سیاری با بیان اینکه دریای خزر می‌تواند محل درگیری، ناامنی، دزدی دریایی، قاچاق مواد مخدر و کالا و مسائل زیست‌محیطی باشد، تصریح کرد: خزر باید عاری از موضوع‌های مذکور باشد تا بتواند دریای صلح و دوستی باقی بماند.

وی بر بهره‌مندی کشورهای همسایه از منابع و منافع دریای خزر تأکید کرد و گفت: اقتدار نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در خزر به همراه دیگر کشورهای همسایه، می‌تواند از تمام اتفاق‌هایی که ممکن است در این دریا بیفتد، جلوگیری کرده و خزر را به عنوان دریای صلح و دوستی برای ما حفظ کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران به اتفاق دیگر کشورهای همسایه توانمندی محفوظ نگه ‌داشتن خزر از خطرها را دارد، خاطرنشان کرد: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از ایجاد ناامنی در دریای خزر جلوگیری کند و اجازه ندهد، دیگران خارج از کشورهای همسایه در این دریا حضور پیدا کنند.

سیاری به اعزام ناوگروه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از بندر انزلی به بندر آستاراخان روسیه اشاره کرد و یادآور شد: ناوگروه مذکور به عنوان ناوگروه صلح و دوستی در روسیه حضور دارد.

وی با بیان اینکه دو مرتبه ناوگروه‌های روسیه در مدت سه سال گذشته به ایران سفر کرده اند، اظهار کرد: تاکنون دو مرتبه ناوگروه‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز به بندر آستراخان روسیه در دریای خزر سفر کرده‌اند.  

کد N1004527