با موافقت با طرح فرانسه؛

عباس نتانیاهو را به چالش کشید

فلسطين

یک مسئول عالی رتبه فلسطینی اعلام کرد که رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در جریان سفر به اردن به پادشاه این کشور اعلام کرد که با پیش نویس قطعنامه فرانسه برای اعزام ناظران بین‌المللی موافق است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اخیرا برای دیدار با جان کری، وزیر خارجه آمریکا به اردن رفت و با وی و عبدالله دوم، پادشاه این کشور درباره اوضاع قدس بحث و گفت‌وگو کرد.

عباس در جریان دیدار خود با پادشاه اردن به وی اعلام کرد که با پیش نویس قطعنامه فلسطین برای اعزام ناظران بین‌المللی به قدس موافق است این در حالی است که کری صراحتا اعلام کرده بود که اردن و اسرائیل با این پیش نویس مخالفند.

تشکیلات خودگردان و اردن درباره پرونده اوقاف اسلامی در شهر قدس با هم اختلاف نظر دارند.

پیشتر نبیل ابوردینه، سخنگوی رسمی تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرده بود که عباس به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل موافقت خود را با اعزام ناظران بین‌المللی به قدس اعلام کرده است.

به گفته منابع، فرانسه تماس‌های زیادی را با کشورهای عربی از جمله مصر و اردن و همچنین تشکیلات خودگردان فلسطین برای موافقت با به رای گذاشتن پیش نویس این قطعنامه در شورای امنیت برقرار کرده و به پیشرفتی در این مساله دست یافته است.

به گفته منابع، کری در قانع کردن عباس برای تغییر دیدگاه خود درباره پیش نویس قطعنامه فرانسه شکست خورده واین مساله آمریکایی‌ها را واداشته است تا در صورت به رای گذاشته شدن پیش نویس مذکور در شورای امنیت آن را وتو کنند.

پیش بینی می‌شود که عباس تعدادی از معاونان خود را به کشورهای عربی و غربی بفرستد تا دیدگاه فلسطین را در قبال رخدادهای مسجدالاقصی شرح دهند.

این در حالی است که رژیم صهیونیستی در واکنش به پیش‌نویس قطعنامه فرانسه برای اعزام ناظران بین‌المللی به اماکن مقدس شهر اشغالی قدس، سفیر این کشور در تل‌آویو را احضار کرد.

به گفته منابع، جان کری در دیدار خود با عباس خواهان توقف فوری تظاهرات و ممانعت از رسیدن جوانان به مناطق درگیر شده بود.

در همین حال فوزی برهوم، سخنگوی جنبش حماس اظهارات کری درباره پایبندی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر دادن اجازه به مسلمانان برای نماز خواندن در مسجدالاقصی را اظهاراتی "بی‌معنا" خواند.

وی گفت که مردم فلسطین نیازی به اجازه نتانیاهو برای نماز خواندن در مسجدالاقصی ندارند.

حماس با توافق میان اردن و اسرائیل با نظارت کری برای اجازه دادن به مسلمانان و غیرمسلمانان جهت نماز خواندن در مسجدالاقصی مخالفت کرد.

انتهای پیام

کد N1004438