صالحی:سند بازسازی راکتور اراک بین ایران و 5+1 در حال تدوین است

تسنیم نوشت: رئیس سازمان انرژی اتمی از تدوین سند رسمی درباره بازطراحی راکتور اراک خبر داد و گفت: در صورتی که سند رسمی بازسازی راکتور اراک به امضای ایران و 1+5 برسد به دستور رئیس جمهوری اقدامات برای خارج کردن قلب راکتور را انجام خواهیم داد.

علی اکبر صالحی در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه ساخت بیمارستان فوق تخصصی هسته ای ولایت در جمع خبرنگاران افزود: امیدواریم این سند به زودی به امضای ایران و 1+5 برسد.

وی همچنین در خصوص بحث PMD اظهار داشت: درباره PMD با آژانس بین المللی انرژی اتمی نقشه راه داشتیم که طبق آن آژانس اقدامات خود را انجام داد و رضایتش را اعلام کرده و باید در 15 دسامبر گزارش خود را ارایه کند و پرونده ساختگی که مربوط به گذشته و حال موضوع هسته ای ایران است، برای همیشه بسته شود.

250 میلیون یورو هزینه خرید تجهیزات بیمارستان هسته ای ولایت

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره بیمارستان هسته ای ولایت که تفاهم نامه آن امروز به امضا رسید نیز اظهار داشت: تجهیزات مورد نیاز این بیمارستان حدود 250 میلیون یورو نیاز دارد که برای مثال هزینه تامین یکی از تجهیزات آن حدود 50 میلیون یورو است.

صالحی گفت: در این بیمارستان انواع شتاب دهنده ها و دستگاه هایی که به نحوی با پرتو داروها سر و کار دارند در یک محیط جمع می کنیم و با احداث این بیمارستان علاوه بر بخش های درمانی، تشخیصی و آموزشی در بعد تحقیقات نیز قدم های بلندی را برمی داریم.

وی توریست درمانی را از دیگر اهداف ساخت این بیمارستان عنوان کرد و اظهارداشت: به کارگیری تجهیزات این بیمارستان هم موضوع دیگری است که باید از حیث نیروی انسانی آمادگی لازم را برای بهره برداری از این تجهیزات خواهیم داشت.
صالحی ادامه داد: امیدواریم ظرف دو سه ماه آینده زمینه لازم در این خصوص فراهم شود ضمن این که کمیته هایی برای آماده سازی جزییات تشکیل شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: منابع ریالی مورد نیاز این پروژه تضمین شده و در خصوص منابع ارزی مورد نیاز هم در سفرهای آقای روحانی با برخی کشورها هماهنگ شده تا این پروژه را فاینانس کنند که در صورت تحقق آن این پروژه تسریع می شود.

صالحی یادآور شد: اگر امروز کلنگ ساخت این بیمارستان بر زمین زده شود، احداث آن 48 ماه طول می کشد و امیدواریم ظرف 4 تا 5 سال آینده این بیمارستان به نتیجه برسد.

وی با بیان این که احداث این بیمارستان فقط بحث پزشکی نیست، یادآور شد: علاوه بر این به کار گرفتن تجهیزات پیشرفته هم نیازمند متخصصین است و اداره دستگاه های عظیم هم نیاز به مهندسینی دارد که آموزش های لازم را دیده باشند.

صالحی افزود: امیدواریم ظرف امسال افرادی برای به کارگیری این دستگاه ها انتخاب شده و به شرکت های سازنده تجهیزات بفرستیم تا بتوانند آموزش های لازم در بکارگیری این تجهیزات را ببینند.

تفاهم نامه ساخت نخستین بیمارستان هسته ای کشور امروز به امضای علی اکبر صالحی، سید حسن هاشمی و محمدباقر قالیباف رسید.

5252

کد N1004418