ورلد سوسیالیست: آمریکا از ترس نفوذ روسیه در منطقه، عملیات خود در منطقه را تشدید می‌کند

واحد مرکزی خبر نوشت: پایگاه اینترنتی ورلد سوسیالیست در تحلیلی به قلم بری گری نوشت: برخی نشانه ها از تشدید عملیات نظامی آمریکا در عراق و سوریه خبر می دهد.

این پایگاه اینترنتی افزود: در میان موجی از فعالیت های سیاسی به منظور حل و فصل سیاسی احتمالی بحران سوریه، دولت اوباما از تصمیم خود به منظور افزایش اقدامات نظامی آمریکا در سوریه و عراق خبر می دهد.

در روز جمعه یعنی همان روز دیدار بی نتیجه در وین بین جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و وزرای امور خارجه روسیه، عربستان سعودی و ترکیه درمورد جنگ داخلی سوریه کارتر اشتون، وزیر دفاع آمریکا در گفتگو با خبرنگاران از افزایش اقدامات نظامی کشورش همانند روز قبل از آن که به کشته شدن نخستین نیروی آمریکایی در عراق پس از سال 2011 منجر شد، خبر داد. 
در 22 اکتبر نیروهای ویژه آمریکا در یک حمله مشترک با مبارزان پیشمرگ کرد برضد تاسیسات دولت اسلامی در نزدیکی کرکوک در شمال عراق شرکت کردند. در این عملیات یک نیروی آمریکایی کشته شد. 
این حمله نخستین نبرد اعلام شده آمریکا در عراق پس از آن بود که واشنگتن در ژوئن سال 2014 جنگ جدید خود را در این کشور بر ضد داعش آغاز کرد. [span]

این عملیات و کشته شدن یک نیروی آمریکایی در آن مغایر ادعاهای باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا بود مبنی بر این که مداخله این کشور در عراق شامل نبرد نظامی مستقیم نمی شود. اما کارتر بدون اشاره به عملیات کرکوک به عنوان یک عملیات انحرافی، بدون هیچ قید وشرطی به دفاع از این عملیات پرداخت و از آن به عنوان یک فرصت به منظور تاکید بر مقاصد ارتش آمریکا در زمینه تشدید عملیات خود در عراق یاد کرد.  
یکی از مقامات کاخ سفید هم از این عملیات دفاع و آن را همسو با ماموریت آمریکا مبنی بر آموزش، ارائه مشاوره و کمک به نیروهای عراقی توصیف کرد.  

دفاع کارتر از این عملیات همزمان با دیگر تحولاتی بود که به تشدید مداخله نظامی آمریکا در عراق فراتر از مبارزه هوایی برضد نیروهای داعش اشاره داشت.

نویسنده در ادامه اقدامات آمریکا در زمینه افزایش مداخله نظامی در عراق و سوریه را عمدتا ناشی از نگرانی های این کشور درمورد افزایش نفوذ روسیه در این دو کشور بحران زده و در سراسر منطقه خاور میانه توصیف کرده است. این اقدامات به دنبال تصمیم مسکو در پایان سپتامبر انجام شد، تصمیمی که به آغاز بمباران مواضع اسلام خواهان، ازجمله نیروهای مرتبط با القاعده انجامید نیروهایی که تحت حمایت سازمان سیا هستند و برای سرنگون کردن بشار اسد، رئیس جمهور سوریه که یگانه متحد خاور میانه ای روسیه در منطقه است، می جنگند. [span]

هدف روسیه از این مداخله حفاظت از تنها پایگاه نظامی خود در خارج مرزهای اتحاد جماهیر شوروی سابق، پایگاه هوایی طرطوس و خطوط نفت و گاز است. 
از نظر آمریکا جنگ برضد داعش بخشی از تلاش به منظور سرنگون کردن اسد و جایگزین کردن وی با یک دست نشانده در راس حکومت سوریه است. 

بری گری در ادامه تاکید کرده است که به هرحال امپریالیسم آمریکا آماده پذیرش این مسئله نیست که موضع برتر خود را در منطقه خاور میانه از دست بدهد. نظامی گری ها و سیاست های جنایتکارانه آمریکا برای مردم منطقه فاجعه به بار آورده و اگر نگوییم میلیون ها، صدها هزار کشته و میلون ها آواره به دنبال داشته است بدون آن که اهداف تجاوزکارانه ای که در پس جنگهای واشنگتن وجود داشت تامین شود.

بهانه هایی که برای توجیه جنگ ها ارائه می شد، به اصطلاح جنگ با تروریسم، تهدید سلاح های کشتار جمعی و نقض حقوق بشر همگی اعتبار خود را از دست داده اند. اکنون واشنگتن در جنگ برای تغییر حکومت اسد آشکارا با جبهه النصره، شاخه القاعده در سوریه که وزارت امور خارجه آن را یک سازمان تروریستی می خواند، متحد شده است. 

52308

کد N1004314