یک مقام نظامی آمریکا خبر داد:

هیچگونه توافق اتمی بین آمریکا و پاکستان صورت نگرفته است

سیاسی

یکی از افسران بلندپایه آمریکایی که خواست نامش فاش نشود گفت: در سفر نواز شریف به آمریکا هیچ گونه معاهده اتمی بین واشنگتن و اسلام آباد به امضا نرسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه نوای وقت، این مقام ناشناس آمریکایی در ادامه گفت: آمریکا با پاکستان هیچ گونه معاهده اتمی به امضا نرسانده است و همچنین برای ارسال بیشتر جنگنده های «اف ۱۶» از سوی آمریکا به پاکستان هیچ دستوری به کنگره داده نشده و در مورد درگیری های مرزی هند و پاکستان آمریکا هیچ دخالتی نخواهد کرد.

این مقام آمریکایی با اشاره به دیدار «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان، با «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا، گفت: گفتگو بین سران دو کشور درباره تروریسم دارای اهمیت بسزایی است.

وی در جواب سوالی که آیا در جهت ارسال بیشتر جنگنده های «اف ۱۶» به کشور پاکستان دستوری به کنگره داده شده است این موضوع را رد کرد و همچنین گفت: بین آمریکا و پاکستان هیچ گونه معاهده اتمی نیز انجام نگرفته است.

او در ادامه افزود: پاکستان خواستار برقراری معاهده اتمی بین دو کشور شد تا بتواند با توجه به کمبود منابع انرژی به رشد اقتصادی تجاری دست یابد.

این افسر بلند پایه در ادامه به این موضوع اشاره داشت که آمریکا درباره نحوه معاهده اتمی هیچگونه مذاکراتی با پاکستان انجام نداده ایم و نه به خاطر صادرات فراورده های هسته ای برای پاکستان در گروه تامین کنندگان هسته ای استثنائی قائل هستیم.

این مقام آمریکایی افزود: با نواز شریف درباره حفظ و برقراری امنیت سلاحهای اتمی صحبت شده است. آمریکا علاوه بر پاکستان به دیگر قدرت های اتمی دنیا هشدار داده است که در مورد افزایش توان اتمی و موشکی خود صبر و تحمل بیشتری داشته باشند. با پاکستان در مورد برقراری امنیت سلاحهای اتمی به طور ویژه صحبت شده است و گفتگوها در این مورد ادامه خواهد داشت.

علاوه بر این واشنگتن نگرانی خود را درباره این موضوع به پاکستان اعلام داشته است. در مورد تنش و اختلافات هند و پاکستان این افسر بلند پایه افزود: تا وقتی هند و پاکستان نخواهند آمریکا نمی تواند در مذاکرات بین دو طرف نقش مهمی ایفا نماید. آمریکا با هند و پاکستان روابط خوبی دارد و آمریکا خواهان برقراری صلح و امنیت در منطقه است. اوباما پیشتر نیز اعلام کرده است که تا بعد از سال ۲۰۱۶ میلادی نیروهای ارتش آمریکا در آنجا حضور خواهند داشت.

تا جایی که مربوط به تیراندازی در خطوط مرزی دو کشور هند و پاکستان می شود پاکستان از آمریکا خواسته است که در این موضوع وارد شود اما اوباما  تصمیم گرفته است تا وقتی دو کشور نخواهند دخالتی در این موضوع نداشته باشد.

نواز شریف چندین بار در دیدار خود با وزیر خارجه آمریکا «جان کری» نگرانی خود را ابراز داشته و به صورت مکتوب نیز به ابراز نگرانی های خود پرداخته است.

این مقام آمریکایی در پایان در خصوص مناقشات هند و پاکستان گفت: همانگونه که قبلاً چندین بار اعلام داشته ایم دو طرف باید از طریق مذاکرات صلح آمیز به حل و فصل مسائل خود بپردازند. ما حمایت خود را از این مذاکرات اعلام خواهیم کرد. ما نگرانیها و پیشنهادهای پاکستان را درباره درگیریهای مرزی دریافت نموده ایم اما نه به بررسی آنها پراخته ایم و نه نظر خود را درباره آن اعلام کرده ایم.

کد N1004154