سردار جلالی در گردهمایی سلمان فارسی:

پدافند غیرعامل متمرکز بر تهدیدات است/ ۴ راهبرد سازمان

سیاسی

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: در پدافند غیرعامل بر تهدید متمرکز هستیم و این روند باید حفظ شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار غلامرضا جلالی در گردهمایی علمی سلمان فارسی (خندق) که صبح امروز در دانشگاه جامع امام حسین(ع) برگزار شد، با بیان اینکه مقام معظم رهبری وظیفه پدافند غیرعامل را مصونیت بخشی از کشور دانسته‌اند، اظهار داشت: این مصونیت بخشی بی اثر کردن تهدیدات است.

وی افزود: تهدید و دفاع ۲ عنصر هستند که همواره به عنوان یک نماد در تعارض بوده اند. عنصر دفاع باید بتواند عنصر تهدید را خنثی و بی اثر کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه در حوزه پدافند غیرعامل با عنصر تهدید مواجه هستیم، توضیح داد: طیف اقدامات جدیدی باید در جهت خنثی سازی تهدیدات انجام شود.

جلالی خاطرنشان کرد: در گذشته عموما تهدیدات نظامی مطرح بودند، اما تهدیدات تحول پیدا کرده اند و با پیشرفت دانش تهدیدات، دانش پایه و تکنولوژی‌محور شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه تهدیدات مرتب باید مطالعه شوند، تصریح کرد: تهدیدات مطالعه شده در ۱۰ سال گذشته کارایی لازم را برای امروز ندارند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به تولید دانش، فناوری و تکنولوژی در دانشگاه ها و پژوهشکده ها افزود: این تولید ِ دانش، فناوری و تکنولوژی می تواند هم فرصت باشد و هم تهدید تلقی شود.

جلالی با بیان اینکه جنگ ها و تسلط ها از دانشگاه و مراکز علمی شکل می گیرند، ادامه داد: دفاع و کنترل نیز باید در دانشگاه باشد.

وی خاطرنشان کرد: در پدافند غیرعامل بر تهدید متمرکز هستیم و این روند باید حفظ شود و در گردش کاری که به مقام معظم رهبری ارائه شد ۸ تهدید را بیان کردیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به تهدیدات و جنگ کالبدی و زیرساختی در سال های اخیر گفت: در این جنگ ها اهداف، زیرساختی هستند و با توجه به این مساله کالبد و تهاجم توسط دشمن ارائه شده است.

جلالی تصریح کرد: در گذشته یکی از مقامات عربستان گفته بود که ما در حج سیاست نداریم؛ حذف سیاست از حج، خود یک سیاست است. اینکه در علوم مهندسی و سایر علوم به تهدید پرداخته نشود نیز خود یک سیاست محسوب می شود.

وی اضافه کرد: بزرگترین چالش کشور مسائل اقتصادی است و ما در این عرصه شاهد جنگ هستیم. اینکه درگیر جنگ اقتصادی هستیم یک واقعیت است و مقام معظم رهبری نیز تشخیص داده اند که وارد یک جنگ اقتصادی شده ایم و این موضوع را نیز ابلاغ کرده‌اند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به راهبردهای سازمان پدافند غیرعامل گفت: اولین راهبرد ما تهدیدشناسی است که در این حوزه ۳ دسته موضوع جدی داریم. ۱- منابع انسانی تهدید، ۲- مهندسی تهدیدشناسی، ۳- تکنولوژی، دانش، صنعت و سلطه.

جلالی افزود: راهبرد دوم عمق‌بخشی علمی، تولید و مدیریت دانش است.

وی ساختارسازی در محیط علمی کشور و غیرنظامی کردن موضوعات پدافند غیرعامل را راهبرد سوم این سازمان عنوان کرد و گفت: مفاهیم پدافند غیرعامل، مفاهیم نظامی نیستند و در حوزه‌های پزشکی، پرتوی و نظایر آن کاملا غیرنظامی است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در پایان تصریح کرد: راهبرد چهارم سازمان پدافند غیرعامل، توسعه علمی در حوزه مهندسی و کالبدی پدافند غیرعامل است.

کد N1004096