هشدار محمد النمر درباره پیامدهای اجرای حکم اعدام برادرش

عربستان

برادر شیخ نمر النمر عنوان داشت که صدور مجوز اعدام شیخ باقر النمر و ارجاع آن به پادشاه عربستان بسیار خطرناک و نگران‌کننده است چراکه دیگر هیچ راهی برای بازنگری در این تصمیم باقی نمی‌ماند به ویژه اینکه دستور دادگاه غیرقابل فرجام‌خواهی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد النمر، برادر شیخ نمر باقر النمر در مصاحبه‌ای با روزنامه الاخبار لبنان گفت: اتخاذ تصمیم در حال حاضر به دست سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان است و وی یا آن را امضا می‌کند و یا با اعدام شیخ النمر مخالفت می‌کند. امضای سلمان بن عبدالعزیز پای این حکم به معنای اجرای حکم است و اجرای حکم باعث ناامنی در عربستان و منطقه می‌شود.

وی تاکید کرد که امضای این حکم توسط پادشاه پیامدهای خطرناکی در منطقه شرق عربستان برجای می‌گذارد چراکه شرایط به سمت آشوب پیش می‌رود به ویژه اینکه وضعیت تنش در عربستان وجود دارد که خانواده و یا حتی سرشناسان نیز نمی‌توانند آن را تحت کنترل خود درآورند.

وی به این امر اشاره کرد که خانواده شیخ النمر امیدوار است که شرایط از کنترل خارج نشود چراکه این مساله جایگاه نظام را بسیار ضعیف خواهد کرد.

وی با بیان اینکه امضا نکردن این حکم به منزله فرو نشاندن بحران و در نتیجه کاهش تنش‌های موجود است، آرزو کرد که پادشاه این حکم را امضا نکند و وی خوشبینی خود را نسبت به این امر ابراز کرد.

این حکم درحالی صادر شده است که تعدادی از کشورهای دوست عربستان و سازمان‌های بین‌المللی از ریاض خواسته‌اند تا حکم اعدام شیخ النمر و پنج جوان را اجرا نکند اما مسوولان عربستانی به این درخواست‌ها کاملا بی‌توجهی کرده‌اند.

برادر شیخ النمر گفت که داده‌ها حاکی از این است که پادشاه عربستان این حکم را امضا خواهد کرد به ویژه اینکه مسوولان عربستانی اخیرا پیام‌هایی را رسانده‌اند که نشان می‌دهد آنها درصدد تشدید درگیری‌ها در منطقه شرقی و این امر پس از آن صورت گرفته که پنج جوان محکوم به اعدام از زندان الدمام به زندان مشهور الحائر انتقال یافتند و این زندانی است که در آن تعداد زیادی از زندانیان سیاسی در حبس به سر می‌برند.

همچنین این جوانان در سلول‌های انفرادی در بخش افراد محکوم به اعدام قرار گرفته‌اند که این امر نشان می‌دهد که اجرای حکم علیه این پنج جوان نزدیک است اما در مورد شیخ النمر این پیش‌بینی می‌شود که در هر لحظه وی از محل بازداشت خود در زندان الدمام به زندان الحائر انتقال یابد.

انتهای پیام

کد N1004087