سفیر عربستان در انگلیس: لندن ما را نصحیت نکند!

سفیر عربستان در انگلیس در یادداشتی برای روزنامه تلگراف به شدت از کشورش در برابر آمارهای منفی حقوق بشری دفاع و افزایش احساسات ضد عربستانی در انگلیس را "هشداردهنده" توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه دیلی تلگراف، محمد بن نواف بن عبدالعزیز، سفیر عربستان در انگلیس، در اقدامی بی‌سابقه در این یادداشت ضمن هشدار به انگلیس مبنی بر اینکه دست از نصیحت کردن بردارد، از این کشور خواسته تا به سیستم قضایی این کشور که بر اساس "قوانین شرعی" بنا شده، احترام بگذارد.

محمد بن نواف در این باره نوشته است: همان طور که ما به سنت‌های محلی،‌ سلایق، قوانین و مذهب انگلیس احترام می‌گذاریم توقع داریم که انگلیس نیز احترام متقابل را رعایت کند.

وی ادامه داده است: یکی از مثال‌هایی که در آن این احترام متقابل رعایت نشده است، زمانی بود که جرمی کوربین، رهبر اپوزیسیون ادعا کرد، توانسته دیوید کامرون، نخست‌وزیر را برای لغو قرارداد مشاوره‌ای در امور زندان‌ها به ارزش حدود 6 میلیون یورو متقاعد کند.

این سیاستمدار عربستانی تشریح کرد: این مسئله با تشدید برخی گمانه‌ها درباره ارتباط لغو این قرارداد با مسائل داخلی عربستان هم‌زمان شده است. اگر ارتباطات گسترده تجاری بین دو کشور قرار است تحت تاثیر ایدئولوژی‌های سیاسی مشخصی قرار بگیرد، این مبادلات اقتصادی اساسی و مهم به خطر خواهند افتاد.

نواف تاکید کرد: ما خواهان تداوم این روابط هستیم اما نمی‌خواهیم کسی ما را نصیحت کند. اتخاذ تصمیمات شتابزده برای رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت در طولانی مدت آسیب‌ها و مضرات بسیاری خواهد داشت.

کوربین هم‌زمان با لابی‌گری علیه قرارداد مذکور از دولت خواست تا در برخی از پرونده‌های حقوق‌بشری این کشور چون حکم اعدام معترضی که در زمان بازداشت تنها 17 سال داشته، دخالت کند.

سفیر عربستان در لندن اما معتقد است: دولت انگلیس مجبور به لغو این قرارداد شده است.

این یادداشت انتقادآمیز در حالی منتشر شده است که کامرون همواره از روابط نزدیک ریاض-لندن دفاع کرده است.

نواف در ادامه یادداشتش آورده است: اهمیت عربستان سعودی برای انگلیس و امنیت خاورمیانه و هم‌چنین نقش اساسی آن در جهان عرب به عنوان مرکز اسلام، به نظر می‌رسد برای کسانی که به تغییر رویکردها در قبال عربستان دامن می‌زنند اهمیتی ندارد. در حالی که این مسائل باید برای کسانی نگران کننده باشد که نمی‌خواهند شاهد عواقب جدی آن و احتمال تضعیف همکاری‌های استراتژیک دو جانبه‌ای باشند که دو کشور مدت‌ها از آن بهره برده‌اند.

وی در پایان نتیجه گرفته است: برای تداوم همکاری‌های استراتژیک در زمینه منافع مشترک و برای مقابله با تهدیدهای متعدد، بسیار مهم است که عربستان سعودی از همان احترامی برخوردار باشد که همواره به طرف انگلیسی خود ارائه داده است.

انتهای پیام

کد N1004075