شهریاری در صحن علنی مجلس:

ظریف گزارش جدی در مورد حق‌آبه سیستان به هیات رئیسه ارائه کند

سیاسی

نماینده مردم زاهدان با بیان اینکه دولت باید به طور حقابه سیستان را پیگیری کند، گفت: آقای ظریف قول دهد که گزارش جدی در این‌باره به هیات رئیسه ارائه دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس به عنوان نماینده سئوال کننده از وزیر امور خارجه، گفت: شما در این دو سال کار سختی را در پیش داشتید و در نهایت با دستور رهبری این کار به سرانجام رسید و امروز وقت آن است که فکری به حال سیستان‌وبلوچستان کنید.

وی افزود: فقر در سیستان بین تمام مردم مشترک است، مردم مشکلات جدی دارند و در تمام شاخص‌ها این استان از آخر اول است.

شهریاری ادامه داد: امروز درباره دارالولایه سیستان صحبت می‌کنم، همان مردمی که به عنوان اولین قوم به خونخواهی امام حسین(ع) برخاستند.

وی گفت: سیستان‌وبلوچستان در پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی  چند هزار شهید نثار این کشور کرد و بعد از انقلاب نه تنها جمعیت آن افزایش نیافت، بلکه به علت مهاجرت مردم آن دچار مشکلات بسیاری شد.

نماینده مردم زاهدان با بیان اینکه هیرمند رودخانه‌ای پرآب و بسیار سیلابی است ادامه داد: این رودخانه در مرز شرقی ایران از افغانستان وارد کشور شده و تنها منبع آبی سیستان محسوب می‌شود، اما در سالهای کم‌آبی افغانستان سهم آبی ایران را نمی‌دهد.

وی گفت: سالانه ۸۲۰ هزار متر مکعب حقابه ایران است و در سیستان ۱۲۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت وجود دارد که با این میزان حقابه فقط آب ۵۰ درصد از اراضی زیر کشت را می‌توان تامین کرد.

شهریاری تصریح کرد: دولت افغانستان برای عوض کردن مسیر رودخانه برنامه‌ریزی کرده که عکس‌های هوایی ثبت شده نشان‌دهنده این اتفاق است، بنابراین باید در این‌باره تدبیری شود؛ چون تنها منبع آبی سیستان از افغانستان است.

وی گفت: بنده این سئوال را در سال ۹۲ مطرح کردم، اما به خاطر طولانی بودن صف سئوالات، این سئوال امروز به صحن علنی رسیده است.

نماینده مردم زاهدان افزود: می‌دانم که بد موقعی به مجلس آمده، اما باید بگویم این سئوال سیاسی نیست. بنده سئوال دیگری هم از وزیر خارجه درباره آقای نیکبخت دیپلمات آزاد شده داشتم که سئوالم منتفی شد.

وی گفت: دولت در این مدت کارهای خوبی انجام داده است، اما باید بگویم امروز که برجام تمام شده و دولت فرصت بیشتری پیدا کرده است، لازم است یک اقدام جدی انجام داده و به طور مستمر مسئله حقابه سیستان را پیگیری کند.

شهریاری تصریح کرد: بیش از ۳ میلیون افغانی مهمان ما در کشور هستند، اگر حقابه این افاغنه از سوی افغانستان پرداخت شود، بیشتر از حقابه سیستان خواهد شد.

وی گفت: دولت به طور جدی پیگیری کند تا حقابه سیستان گرفته شده و مشکلات مردم از طریق کنوانسیون‌های بین‌المللی درباره تالاب‌ها و رودخانه‌ها برطرف شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: ما به افغانستان سوخت و سیمان می‌دهیم تا روی هیرمند پل بزنند، در حالیکه باید حقابه خودمان را از آنها بگیریم.

شهریاری با اشاره به اینکه آقای ظریف قول جدی بدهند تا در این خصوص همکاری کرده و زمان مشخصی را برای انجام این مسئله اعلام کنند، خاطرنشان کرد: من قصد اذیت کردن ندارم و می‌دانم که فضای مناسبی برای رای‌گیری نیست، اما آقای ظریف قول دهد که گزارش جدی در این‌باره به هیات رئیسه ارائه دهد.

به گزارش مهر، پس از اعلام قانع شدن نماینده سئوال کننده از توضیحات وزیر، محمدحسن ابوترابی‌فرد که ریاست جلسه را برعهده داشت، گفت: این مسئله یک مسئله ملی است و آقای شهریاری با یک چهره علمی و دانشگاهی همواره دغدغه مردم مظلوم سیستان را داشته‌اند.

وی افزود: از وزیر امور خارجه درخواست می‌کنم که این مسئله را به طور جدی در دستور کار خود قرار دهند تا گزارشی از آن به صحن ارائه نمایند.

نایب رئیس اول مجلس در پایان خاطرنشان کرد: آرزوی اجرای شایسته برجام در چارچوب الزامات تعیین شده از سوی رهبری و طرح مجلس را برای آقای ظریف داریم.


 

کد N1004041