نخست‌وزیر اقلیم کردستان: مسعود بارزانی آماده ماندن در قدرت است/آماده مذاکره با بغداد هستیم

عراق

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که مسعود بارزانی آماده است به دلیل شرایط وخیم امنیتی در این اقلیم در سایه جنگ با داعش دو سال دیگر در سمتش باقی بماند.

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که مسعود بارزانی آماده است به دلیل شرایط وخیم امنیتی در این اقلیم در سایه جنگ با داعش دو سال دیگر در سمتش باقی بماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، نیچروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق ضمن انتقاد از احزاب چهارگانه (اتحادیه میهنی کردستان، جنبش التغییر، الجماعة الاسلامیة و اتحاد اسلامی) درباره مساله ریاست اقلیم کردستان گفت: این احزاب ابتدا به پارلمان اقلیم کردستان متوسل شدند اما نتوانستند برای نهایی کردن مساله ریاست اقلیم به نفع خود به آرای کافی دست یابند. این احزاب حتی خود نمی‌دانند که دنبال چه چیزی هستند.

وی به نقل از مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان گفت که آماده است به دلیل شرایط امنیتی این اقلیم در سایه جنگ علیه داعش دو سال دیگر در پست خود باقی بماند.

نیچروان بارزانی تاکید کرد: اگر احزاب کرد با این مساله موافق نیستند نامزدهای خود را برای تصدی پست ریاست اقلیم معرفی کنند ما نیز از آن‌ها استقبال خواهیم کرد اما اگر نامزدی ندارند ما اولویت را به جنگ علیه داعش می‌دهیم.

وی گفت: مساله ریاست اقلیم کردستان باید از طریق مذاکرات و تفاهم حل شود. در صورتی که طرف‌های کرد نتوانند به توافق دست یابند مسعود بارزانی به شکل قانونی خواهان ابقا در منصب خود برای دو سال دیگر خواهد شد به این دلیل که جنگ علیه داعش ادامه دارد و هنوز این گروه تروریستی از بین نرفته است.

در دوره اخیر بحران سیاسی در اقلیم کردستان عراق بالا گرفته است. در تظاهرات اخیر ساکنان سلیمانیه و حمله آنها به مقر حزب دموکرات به رهبری مسعود بارزانی چند تن کشته و زخمی شدند، حزب دموکرات حزب التغییر را به ساماندهی تظاهرات متهم کرده است.

نیچروان بارزانی در نشست با کنسول آلمان در اربیل نیز ضمن تاکید بر اهمیت حل مشکلات از طریق مذاکرات آمادگی خود را برای سفر به بغداد جهت حل مشکلات میان دو طرف اعلام کرد.

انتهای پیام

کد N1004029