فرمانده نیروی زمینی ارتش: آمریکا میخواست به ایران حمله کند/ به یمن کمک تسلیحاتی نمی کنیم

ایسنا نوشت: فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به استفاده آمریکا از گروهک‌های تروریستی و تکفیری گفت: نزدیک ترین تهدید برای ما این گروهک‌های تروریستی و تکفیری است.

امیر سرتیپ "احمدرضا پوردستان" در برنامه من طهران شبکه خبری العالم، در پاسخ به این سؤال که آیا تهدید عمده و جدی وجود دارد، گفت: نزدیک ترین تهدیدی که در کنار جمهوری اسلامی ایران است ، گروهک های تروریستی و تکفیری است.

وی افزود: راهبرد آمریکا استفاده از این گروهک‌های تروریستی و تکفیری است، چون آمریکایی ها جنگ سخت را تجربه کرده اند یعنی حضورشان در منطقه پس از حادثه 1991 حضور سختی بود. یعنی بنا بود که به ایران حمله کنند ولی 13 سال 14 سال متوقف شدند و دیدند که نمی توانند موفق بشوند لذا راهبرد خود را عوض کردند چون در جنگ سخت شکست خورده بودند.

پوردستان تأکید کرد: آمریکایی‌ها در جنگ نیمه سخت یعنی جنگ اقتصادی هم شکست خورده اند . آمریکا‌یی ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تحریم ها را وضع کردند و پس از روی کارآمدن اوباما که حلقه تحریم ها را تنگ تر کرد و این تحریم ها فلج کننده نام گرفت ، احساس کردند که ما دستان خود را به نشانه تسلیم بالا خواهیم برد ولی ملت ما شکوفا شد و توانست خود را پیدا کند.

پوردستان درادامه گفت: راهبرد امروز آمریکایی ها بهره گیری از گروهک های تروریستی و تکفیری است و از این گروهک ها هم استفاده سخت می کند و هم استفاده نرم یعنی می خواهد که چهره اسلام را تخریب کند . نزدیک ترین تهدید برای ما این گروهک های تروریستی و تکفیری است.

پوردستان تأکید کرد: ولی این به معنای آن نیست که ما تهدیدهای آمریکا را فراموش کرده ایم بلکه ما همیشه مراقب هستیم و تحرکات را رصد می‌کنیم ولی هیچگاه شروع کننده جنگ نخواهیم بود ولی اگر طرف مقابل تهدید کند و تهدیدش را عملی کند ، هم طرف مقابل و هم منافعش را در منطقه و جهان هدف قرار خواهیم داد.

پوردستان درباره تهدیدهای اسرائیل گفت: اسرائیل هم اگر حرکتی بکند، با موشک های دوربُرد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان خواهیم داد و شاید زودتر از آن 25 سالی که رهبر معظم انقلاب فرمودند ، موجودیت خارجی اسرائیل ازبین برود و ما علاقمند هستیم که اسرائیل حرکتی بکند تا ما هر چه زودتر فرمایش مقام معظم رهبری را جامه عمل بپوشانیم.

پوردستان درباره مرحله پس از توافق اتمی و ویژگی تهدیدها و چالش های این دوره گفت: جمهوری اسلامی ایران در خصوص توافق هسته ای حسن نیت خود را نشان داد با توجه به تدبیر فرماندهی معظم کل قوا که فرمودند این کار انجام شود و هدایت ها و کنترل‌هایی که معظم له داشتند سبب شد توافق امضا شود، اما پس از امضای توافق شاهدیم لحن و ادبیات مسؤولین آمریکایی متاسفانه تغییری پیدا نکرده و در سخنرانی‌ها و تریبون هایشان مرتبا جمهوری اسلامی ایران را تهدید می کنند.

پوردستان تأکید کرد: به نظر من این مسیرکه آمریکایی‌ها انتخاب کردند مسیر خوبی نیست، و سوء ظن هایی را که ما از سال‌های گذشته به ویژه 1332 نسبت به آمریکایی‌ها داریم بیشتر تشدید می کند.

پوردستان ادامه داد: آنان اگر به دنبال فضای جدیدتری هستند، باید ادبیات و همچنین رفتارشان را عوض کنند، ما شاهدیم پس از توافق مانند گذشته همان حرف‌ها را می‌زنند و این سبب می‌شود ارتباط‌ها نه تنها نزدیک نشود بلکه افتراق بیشتری پیدا کند.

پوردستان اظهار داشت: در صحنه میدانی نیز مانند سابق شاهد شیطنت های آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای منطقه در سوریه و عراق هستیم.

پوردستان در پاسخ به سؤالی درباره چالش حضور داعش در مرزهای غربی، گفت: سال گذشته عناصر داعش در مدت زمان کوتاهی از استان الانبار خود را به استان دیالی رساندند؛ یعنی نزدیک نفت شهر، سومار و قصر شیرین ... آنان سعدیه و جلولاء (در استان دیالی) را تصرف کردند و قدم بعدی آنان خانقین و 12 کیلومتری مرزهای جمهوری اسلامی ایران بود.

وی افزود: در همین راستا نیروی زمینی بسیار سریع وارد شد و نیروهای پوشش در مرزها را تقویت کرد. ما در آن زمان اعلام کردیم که یک خط قرمز 40 کیلومتری آن سوی مرزها کشیدیم و اگر نیرویی بخواهد از آن عبور کند با تهدیدات و ضربه قاطع ما روبرو خواهد شد.

پوردستان خاطرنشان کرد: این قدرت نمایی که نیروی زمینی از خود نشان داد، سبب شد که داعش نتواند از سعدیه حرکتی به جلو داشته باشد، ضمن اینکه این حرکت همزمان شد با بسیج در داخل ملت عراق توسط علمای اهل سنت و همچنین شیعه داده شد، و مردم وارد شدند، داعشی ها عقب رانده شدند.

پوردستان خاطرنشان کرد: ما از طریق عناصر اطلاعاتی و از طریق سیستم ها و تجهیزات اطلاعاتی اشراف اطلاعاتی کامل داریم، به همین دلیل هر موقع داعش بخواهد از مرز 40 کیلومتری عبور کند قطعا پاسخ کوبنده را به آنان خواهیم داد.

فرماندۀ نیروی زمینیِ ارتش دربارۀ راهبردِ رونمایی از دستاوردهای دفاعی جمهوری اسلامی اظهار داشت: دستاوردهایی که توسط نیروهای مسلح رونمایی می شود و به یگان ها تحویل داده می شود، متناسب با تهدیدات است. مقام معظم رهبری راهبردی را به ما امر فرموده اند، مبنی بر این که "به جنگ هایی که در اطرافتان اتفاق می افتد، به دیدۀ یک رزمایش بنگرید و از آن بهره بگیرید." جنگ اول و دوم خلیج فارس، جنگ افغانستان و حضور گروه های تروریستی طالبان، القاعده، داعش و النصره همه تجربه هایی بودند که ما با تحلیلِ فضای آن ها، ظرفیت دفاعی متناسب را در خودمان ایجاد کنیم. ما هم به لحاظ نرم افزاری کار کردیم و آیین نامه هایی مناسب در این مجال تدوین کردیم و هم به لحاظ سخت افزاری، تجهیزاتی را آماده کردیم و بخشی از آن را هم در حضور شما (رسانه ها) به یگان تحویل داده شد. به عنوان مثال، توپخانه هایی که ما امروز آماده کردیم، متناسب با این فضا در نظر گرفته شده اند و تحرک یگان را بالا می برند؛ برخی دیگر از سلاح ها، کمپوزیتی و یک بار مصرف هستند، شماری دیگر سلاح های تک تیرانداز هستند و همچنین موشک های ضد زره همه برای بالا بردن آمادگی جهت جنگ با گروه های تروریستی و تکفیری و نیابتی در نظر گرفته شده اند.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: من بار دیگر به عربستان توصیه می کنم که از حمله به یمن دست بردارند و خود آل سعود می داند که حمله به یمن یک اشتباه فاحش بود و اشتباه بزرگتر عربستانی ها ورود به یمن بود زیرا نیروهای خود را در برابر گلوله ها و موشک های سربازان یمنی قرار داده اند، سربازانی که بسیار زبده، آماده و جنگ دیده هستند و یقینا عربستان در یمن متحمل تلفات و ضایعات بیشتری خواهد شد و مانند فرد گرفتار در باتلاق است که هر چقدر بیشتر دست و پا بزند، بیشتر در باتلاق فروخواهد رفت و من باز از عربستان می خواهم که بگذارد دیپلمات ها در یمن و سازمان ملل متحد پیشقدم بشوند، و بحران یمن پشت میز مذاکره به جای میدان جنگ و خون و خونریزی حل و فصل شود .

پوردستان درباره ادعای مقامات سعودی مبنی بر اینکه ایران به یمنی ها سلاح می دهد گفت: ما هیچگونه کمک تجهیزات و تسلیحاتی به مردم و ارتش یمن نداده ایم، و افردای که این تهمت ها را می زنند ، به خوبی می دانند که ایران چنین کاری را نکرده است.

27214

کد N1003915