اولین مصوبه مجلس پس از تعطیلات

مجلس نهم,انتخابات مجلس دهم

نمایندگان مجلس با اصلاح ماده‌ای از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی شرایط تشکیل هیات‌های اجرایی انتخابات را اصلاح کردند.

به گزارش خبرآنلاین، نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با اصلاح ماده 31 قانون انتخابات که در ماده 7 طرح مذکور پیشنهاد شده بود، با 158 رأی موافق، 11 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 223 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس این گزارش با تصویب ماده 7 طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، ماده 31 قانون به شرح ذیل اصلاح شد:

بلافاصله پس از صدور دستور شروع انتخابات از سوی وزارت کشور، فرماندار یا بخشدار مرکز حوزه انتخابیه دستور تشکیل هیات‌های اجرایی حوزه‌های فرعی را به فرماندار یا بخشدار حوزه های فرعی، صادر نموده و خود موظف است ظرف 6 روز در مرکز حوزه انتخابیه، هیات اجرایی انتخاب را با حضور هیات نظرات شورای نگهبان به ریاست خود و عضویت دادستان و رئیس ثبت احوال مرکز حوزه انتخابیه و 8 نفر موضوع ماده 32 تشکیل دهند.

در تبصره 1 آمده است که در شهرستان و بخش‌هایی که شورای اسلامی شهرستان یا بخش تشکیل شده است، یک نفر از اعضای شورا و به انتخاب شورا یکی از 8 معتمدین مذکور خواهد بود.

در این طرح، عبارت «دادستان و» بعد از عبارت «عضویت» در ماده 31 قانون اضافه شد و همچنین تعداد 9 نفر در ماده مذکور به 8 نفر تغییر پیداکرد.

تعیین مراجع برخورد با تبلیغات غیرمجاز در انتخابات مجلس

همچنین نمایندگان با 105 رأی موافق،‌ 19 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموعه 209 نماینده حاضر در صحن علنی با ماده 10 این طرح که به مشخص کردن مراجع برخورد با تبلیغات غیرمجاز اشاره دارد، موافقت کردند.
گفتنی است در ماده 10 اصلاحی این طرح آمده است که متن زیر به ابتدای ماده 56 قانون اضافه می‌شود:

تبلیغات و شیوه‌های تبلیغی مجاز منحصر به موارد مجاز مذکور در این قانون است و مراجع اداری، انتظامی و قضایی موظف به برخورد با تبلیغات غیرمجاز هستند.

27220

کد N1003914