قلیچداراوغلو: ترکیه نباید اردوگاه کار اجباری اروپا باشد

سیاسی

رهبر اصلی اپوزیسیون ترکیه گفت، آنکارا نباید اردوگاه کار اجباری اروپا باشد. اشاره وی به دیدارهای اخیر با مقام‌های اتحادیه اروپا در رابطه با نگه‌داشتن پناهجویان سوریه در این کشور بود.

رهبر اصلی اپوزیسیون ترکیه گفت، آنکارا نباید اردوگاه کار اجباری اروپا باشد. اشاره وی به دیدارهای اخیر با مقام‌های اتحادیه اروپا در رابطه با نگه‌داشتن پناهجویان سوریه در این کشور بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری حریت، کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب اپوزیسیون مردم جمهوری‌خواه گفت: ترکیه نباید اردوگاه کار اجباری اروپا شود. ما نمی‌توانیم چنین چیزی را بپذیریم. آن سه میلیارد یورو را کنار بگذارید و حتی اگر کشورهای اروپایی 13 میلیارد یورو پیشنهاد دادند، ترکیه نباید بپذیرد که به اردوگاه کار اجباری اروپا تبدیل شود.

وی افزود: کشورهای اروپایی به ترکیه می‌گویند که ما این پول را به شما می‌دهیم تا سوری‌ها را نگه دارید. این نه پذیرفتی است و نه اخلاقی.

رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه در سخنانش به سه میلیارد یورویی اشاره کرد که اتحادیه اروپا اخیرا به آنکارا پیشنهاد داده است. علاوه بر این، در ازای همکاری برای توقف موج پناهجویان به سمت اروپا، روند صدور ویزا برای ترک‌ها تسهیل می‌شود. قلیچداراوغلو با بیان اینکه بیش از دو میلیون سوری به دنبال جنگ داخلی سوریه در این کشور پناه گرفته‌اند، گفت که حزبش تلاشهایی را برای برقراری صلح در سوریه انجام می‌دهد. وی افزود: زمانی که صلح برقرار شود، خود سوری‌های مستقر در ترکیه به کشورشان باز می‌گردند.

وی با انتقاد از سیاست خارجی دولت، وعده داد که در صورت روی کار آمدن حزبش در انتخابات زودهنگام اول نوامبر روند ارسال سلاح از ترکیه به سوریه را متوقف کند. قلیچداراوغلو گفت: اگر ما روی کار بیاییم، اولین کارمان پایان دادن به روند انتقال تسلیحات از ترکیه به سوریه خواهد بود. ما ارتباط میان سازمانهای رادیکال در سوریه را با کشورمان قطع می‌کنیم و بعد برای برقراری صلح اقدام می‌کنیم.

این رهبر حزب اپوزیسیون ترکیه با اشاره به نامه‌ای که سال 2012 به رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر وقت ترکیه نوشته بود، گفت: به او توصیه کردم که زیر چتر آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا، ایران و اتحادیه عرب گامهایی را برای برقراری صلح در سوریه بردارد. اما آنها چنین کاری نکردند و وقتی روسیه اخیرا همین پیشنهاد را داد فورا به ژنو رفتند.

انتهای پیام

کد N1003750