سفر رییس‌جمهوری اندونزی به آمریکا

باراک اوباما امروز(دوشنبه) در کاخ سفید از جوکو ویدودو رییس جمهوری اندونزی استقبال می کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جوکو ویدودو رییس جمهور اندونزی این سفر مهم خود به واشنگتن را درست یک سال پس از عهده گیری ریاست جمهوری انجام می دهد.

اوباما امیدوار است که این متحد خود را تقویت کند تا در نهایت بتواند با نشان دادن قدرت خود به مدل کشور میانه رو در میان دولتهای مدرن اسلامی تبدیل شود.

یک مقام ارشد دولت آمریکا درباره این سفر گفت: اوباما در دیدار با ویدودو به دنبال ترسیم نقشه راهی برای مسیر جدید همکاریهای اندونزی و آمریکا است.

اما ویدودو در کشورش با چالشهای اقتصادی مواجه شده است که مانع تحقق تلاشهای وی برای ایجاد تحول اقتصادی می شود. اقتصاد حامی صنایع داخلی اندونزی به دلیل فساد سیستماتیک دچار مشکل شده است. میزان بیکاری به خصوص در میان جوانان این کشور به بیش از 20 درصد رسیده و جذب سرمایه گذاران خارجی به دلیل تاثیرات ناشی از وجود اقتصاد ملی گرا با شکست مواجه شده است.

آچمد سوکارسونو، تحلیلگری از گروه یوروآسیا در این باره اعلام کرد: زمانی که وی با سیاستهای ملی گرایانه روبه‌رو شود، تعجب خواهد کرد. زیرا سیاستهای اندونزی توسط تنها عده معدودی از ثروتمندان ایجاد شده است. اینها افرادی هستند که برای دهه های متمادی بر سر کار بوده اند. بر همین اساس نمی توان انتظار داشت که رییس جمهور اندونزی پس از برسر کار آمدن بتواند با پاکسازی سیاستهای موجود، تحولاتی را در این کشور ایجاد کند.

وی در این سفر پنج روزه خود به آمریکا، تلاش می کند که حوزه سیاسی خود را تقویت کند.

ارنست بوور از مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک در واشنگتن دراین باره اعلام کرد: وی می خواهد در جایگاهی به عنوان رییس دولت قرار گیرد که در لیگی باشد که رهبران دیگر کشورهای بزرگ جهان در آن قرار دارند.

مقامات اندونزی اعلام کردند که انتظار می رود در این سفر توافقنامه هایی در زمینه امور دفاع دریایی ، اقتصادی، هوایی و انرژی امضا شود. اوباما ممکن است به تقویت گارد ساحلی اندونزی کمک کند.

در همین راستا، یک مقام آمریکایی گفت: در این دیدار دوطرف درباره مسایل دو جانبه، منطقه ای و بین‌المللی مانند تغییرات آب‌وهوایی و امنیت دریایی گفت‌وگو خواهند کرد.

ممکن است اوباما در این دیدار اندونزی را تشویق کند که تعهداتی را در جهت جلوگیری از تغییرات آب و هوایی در آستانه اجلاس پاریس در ماه دسامبر اتخاذ کند. در همین راستا با توسعه جنگلهای کشور، مدیریت زمینی و توسعه تکنولوژی‌های انرژی پاک متعهد شود. هم چنین ویدودوخواستار جذب سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در حوزه اقتصاد 250 میلیون نفری اندونزی است.

هم چنین وی در سان فرانسیسکو با برخی از مدیران سرمایه گذار دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

رییس جمهور اندونزی در ادامه با نمایندگانی از شرکتهای معدن و اعضای اتاق بازرگانی آمریکا دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N1003733