انتخابات ریاست‌ جمهوری آرژانتین به دور دوم کشیده شد/پیشتازی اپوزیسیون

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین از پیشرو بودن کاندیدای اپوزیسیون این کشور حکایت دارد اما این انتخابات به دور دوم کشیده شد. دور دوم قرار است 22 نوامبر (اول آذر) برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، «مائوریسیو ماکری» کاندیدای اپوزیسیون محافظه‌کار آرژانتین موفق شده «دانیل سیولی» مورد حمایت «کریستینا فرناندز» رئیس‌جمهوری چپگرای این کشور را در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری پشت سر بگذارد.

با وجود شمارش 75 درصد آراء‌ انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه آرژانتین نتایج اولیه نشان می‌دهد که کاندیدای اپوزیسیون موفق شده 7 / 35 درصد آراء را از آن خود کند؛ در حالی که دانیل سیولی تنها 2 / 35 درصد آراء را از آن خود کرده است.

کاندیدای اپوزیسیون در سخنرانی برای حامیانش پیش از دور دوم انتخابات که احتمالا قرار است 22 نوامبر برگزار شود گفت: انچه که امروز اتفاق افتاده عرصه سیاست آرژانتین را تغییر خواهد داد.

نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین در حالی اعلام شد که سکوت مرگباری مقر حامیان کاندیدای حامی فرناندز را در بر گرفته چرا که احتمال زیادی می‌رفت وی پیروز شود. کاندیدای مورد حمایت فرناندز در سخنرانی مقابل حامیانش خواستار حمایت گسترده آنها شده بود و در جریان یک راهپیمایی به رای دهندگان گفت: با همبستگی و اتحاد می‌توانیم به یک روند چشمگیر دست پیدا کنیم. من از رای‌دهندگان مستقل و آنهایی که هنوز تصمیم خود را نگرفته‌اند می‌خواهم تا به این جریان بپیوندند.

برای امتناع از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین که قرار است 22 نوامبر برگزار شود هر کدام از کاندیداها می‌بایست 45 درصد آراء را به دست می‌آورد. دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین نخستین بار است که در این کشور آمریکای جنوبی برگزار می شود چون این کشور دو دور انتخابات ریاست جمهوری را در سیستم انتخاباتی به سال 1973 تصویب کرده است اما هرگز انتخابات به دور دوم کشیده نشد.

همچنین «سرجیو ماسا» کاندیدای سوم این انتخابات که متحد سابق فرناندز محسوب می‌شود، دو سال قبل حزب جبهه نوسازی را تشکیل داد و در این انتخابات تنها 21 درصد آراء را کسب کرد.

انتهای پیام

کد N1003608