مراکز استقبال از پناهندگان در اروپا گسترش می‌یابد

رهبران اروپایی در جریان نشستی اضطراری در بروکسل موافقت کرده‌اند که گنجایش مراکز استقبال از پناهندگان به اندازه ۱۰۰ هزار نفر افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رهبران ۱۱ کشور اتحادیه اروپا و سه کشور غیراروپایی برای بحث درباره شمار فزاینده پناهجویان دیدار کردند.

در طول هفته گذشته روزانه بیش از ۹ هزار مهاجر وارد یونان شدند که بالاترین رقم در سال جاری است.

بر اساس این توافق، یونان تا آخر سال مراکز پذیرشی با فضای لازم برای ۳۰ هزار مهاجر خواهد گشود. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل هم در همین مدت ۲۰ هزار جا ایجاد خواهد کرد. این نهاد همچنین مراکز پذیرشی با ظرفیت ۵۰ هزار نفر در کشورهای بالکان ایجاد خواهد کرد. این کشورها پرطرفدارترین مسیر برای سفر مهاجران به آلمان و کشورهای اسکاندیناوی هستند.

در این جلسه همچنین توافق شد:‌

- ظرف یک هفته آینده ۴۰۰ افسر پلیس به اسلوونی اعزام خواهند شد؛ کشوری که در ده روز گذشته شاهد ورود ۶۰ هزار مهاجر بوده.

- تلاش برای "منصرف کردن" جریان حرکت مهاجران به سوی مرزهای کشورهای همسایه "بدون مطلع کردن این کشور"

- انتصاب افسران تماسی که اطلاعات در مورد شمار مهاجران را به سایر کشورها می دهند

کشورهای کوچکتر در مسیر بالکان می گویند که منابع آنها به علت شمار زیاد پناهجویان تحت فشار است. مجارستان هفته گذشته مرزهای مشترک خود را با صربستان و کرواسی بست که در نتیجه، پناهجویان مسیر خود را به سوی مرزهای اسلوونی تغییر دادند و در هفته گذشته ۵۸ هزار نفر وارد این کشور شدند.

زوران میلانوویچ نخست‌وزیر کرواسی پیش از گفت‌وگوها درخواست برای متوقف کردن جریان حرکت مهاجران به سوی مرز همسایگان را رد کرد. او گفت: این غیرممکن است، هرکسی این را نوشته نمی داند ماجرا از چه قرار است و احتمالا بعد از یک ماه از خواب بیدار شده.

انتهای پیام

کد N1003480