در دیدار با نماینده پاپ در سوئیس

ابراهیمی‌ترکمان: دین اجازه استخراج قرائت‌های خشونت‌آمیز را نمی‌دهد

سازمان فرهنگ و ارتباطات,دین

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: دین هرگز اجازه نمی‌دهد که قرائت‌های خشونت‌آمیزی از آن استخراج شود، بلکه انسان‌ها از دین، قرائت خشونت‌آمیز می‌کنند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: دین هرگز اجازه نمی‌دهد که قرائت‌های خشونت‌آمیزی از آن استخراج شود، بلکه انسان‌ها از دین، قرائت خشونت‌آمیز می‌کنند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در دیدار با اسقف اعظم گالیکسون، نماینده پاپ در سوئیس که در شهر برن این کشور انجام شد، با اشاره به نقش گفت‌وگوهای دینی برای درک تقابل از ادیان و پیروان آنها، گفت: گفت‌وگوهای دینی که چندین سال قبل بین پیروان ادیان مختلف شکل گرفت، در ابتدا بیش‌تر جنبه تشریفاتی داشت، اما امروزه این گفت‌وگوها جنبه آکادمیک پیدا کرده است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران تجربه 30 ساله در گفت‌وگوی دینی دارد. برای نمونه، گفت‌وگوهای دینی ایران با واتیکان تاکنون 9 دور بوده و دور دهم گفت‌وگوها هم سال آینده برگزار خواهد شد.

ابراهیمی‌ترکمان در ادامه گفت: زمانی که کاردینال توران، رئیس شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان برای انجام دور نهم گفت‌وگوهای دینی در سال گذشته به تهران آمد، از کتاب «تعالیم کلیسای کاتولیک» در ایران رونمایی شد. این کتاب شامل متون اعتقادی مسیحیت کاتولیک بود که از انگلیسی به فارسی ترجمه شده است.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تأکید کرد: مهم‌ترین دستاورد ما در گفت‌وگوها، شناخت خوبی بوده که از ادیان پیدا کرده‌ایم و طرف مقابل ما هم در گفت‌وگوهای دینی انجام شده، اطلاع خوبی از اسلام شیعی به دست آورده است.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی که برای شرکت در چهارمین دور گفت‌وگوهای دینی بین ایران و سوئیس، در این کشور حضور داشت، در ادامه سخنان خود توجه جمهوری اسلامی ایران به ادیان مختلف را دلیل تشکیل و تأسیس دانشگاه ادیان و مذاهب در کشورمان دانست.

وی همچنین گفت: زبان فرهنگ و دین از نوع زبان معرفت است. بیش از اینکه عقل درگیر شود، دل‌ها درگیر آن می‌شوند. همچنین در گفت‌وگوی ادیان عقل وجود دارد، اما دل ارجح‌تر است.

ابراهیمی‌ترکمان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: انسان‌ها به وسیله مبلغ دینی و رسانه‌ها سخن دین را می‌شنوند، اما از فاصله کوتاه گوش تا دل، به حرف دین گوش نمی‌سپارند و به آن دل نمی‌دهند. باید با آموزه‌های دینی خود، فاصله گوش تا دل را در افراد از میان ببریم و آن مراجعه به نصوص اصلی دینی است و نه قرائت‌هایی از دین که خشونت را ترویج می‌کند.

در ادامه اسقف اعظم گالیکسون، نماینده کلیسای جهانی کاتولیک در سوئیس با اشاره به برگزاری دور نهم گفت‌وگوهای دینی ایران و واتیکان در تهران و در سال گذشته، گفت: کاردینال توران، رئیس شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان، گفت‌وگوی دینی با ایران را بسیار با اهمیت می‌شمارد و من از ایشان شنیدم که علی‌رغم کسالتی که داشت، سال گذشته در دور نهم گفت‌وگوی دینی با ایران شرکت کرد.

وی تأکید کرد: به گفت‌وگوهای دینی اعتقاد دارم. در گفت‌وگوی دینی باید به قلب مفاهیم برویم تا یکدیگر را درک کنیم.

اسقف اعظم گالیکسون همچنین گفت: در جوامع غربی، جوانان با مشکلی به نام محرومیت از خانواده مواجه هستند و در نتیجه مجبورند سرنوشت خود را خودشان به دست بگیرند. در نتیجه برخی جوانان به دنبال حقیقت می‌روند، ولی بیش‌تر آنها به سمت خشونت کشیده می‌شوند.

وی در پایان گفت: به عنوان نماینده پاپ در سوئیس معتقدم که نه تنها از طریق گفت‌وگو، بلکه از طریق احترام به قوانین می‌توانیم جوانان را به سمت کار خیر سوق دهیم. البته افراد نه در فضای مجازی بلکه به صورت حقیقی با هم روبرو شوند.

گفت‌وگوهای دینی تداوم می‌یابند

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین با اسقف مارکوس بوسل، رئیس کنفرانس اسقفان سوئیس، در شهر سنت گالن این کشور دیدار و بر مؤثر بودن گفت‌وگوهای دینی و تداوم آنها تأکید کرد.

در این دیدار اسقف مارکوس بوسل، رئیس کنفرانس اسقفان سوئیس از شهر سنت گالن به عنوان یک مرکز مهم فرهنگی در شرق سوئیس یاد کرد که در یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

وی گفت: اسم این شهر به نام قدیس سنت گالن نامگذاری شده و تنها کانتون سوئیس است که نام مذهبی دارد و به همین دلیل این شهر را مقدس می‌دانیم.

رئیس کنفرانس اسقفان سوئیس در پایان سخنان خود با اشاره به انجام گفت‌وگوهای دینی بین ایران و سوئیس، گفت: گفت‌وگو نکته‌ای مهم و عاملی برای شناخت یکدیگر است که باید با صداقت و یادگیری همراه باشد. بر همین اساس در کنفرانس اسقفان، یک مجمع اسلامی به منظور شناخت مسلمانان ایجاد شده است.

در ادامه ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنانی اظهار کرد: متأسفانه امروز، افرادی وظیفه شناساندن دین را به عهده گرفته‌اند که صلاحیت آن را ندارند و به جای معرفی چهره واقعی ادیان، چهره‌هایی که در ذهن پرورانده‌اند را به نمایش می‌گذارند و این خشونت‌ها توسط آنان در حال اتفاق است.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که برای شرکت در چهارمین دور گفت‌وگوهای دینی بین ایران و سوئیس، در این کشور حضور داشت، ادامه داد: شاید 20 سال پیش چنین گفت‌وگوهایی را ضروری تلقی می‌کردیم، اما امروز یک نیاز است.

وی ادامه داد: دنیا به سمت بازگشت به قهقرا در حال حرکت است. جهان با سرعت بسیار به سمت یک فروپاشی معنوی می‌رود و اگر رهبران ادیان تفاهم بیش‌تری را ایجاد نکنند، ممکن است نتوانند مانع این اتفاق شوند.

ابراهیمی‌ترکمان در پایان سخنان خود گفت: هر کدام از ما باید سهم خود را در ایجاد گفت‌وگو ایفا کنیم، زیرا این گفت‌وگوها پیروان ادیان را بیش از پیش با هم آشنا می‌کند.

انتهای پیام

کد N1003057