بیانیه جمعیت دفاع از ملت فلسطین در حمایت از آغاز انتفاضه جدید فلسطین

بيت‌المقدس,فلسطين

جمعیت دفاع از ملت فلسطین در حمایت از شروع انتفاضه جدید فلسطینی‌ها علیه اشغالگران صهیونیستی بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این بیانیه آمده است:

«شروع اعتراضات فلسطینی‌ها در بیت‌المقدس و کرانه باختری رود اردن را باید در سیاست‌های اشغالگران صهیونیست درباره مسجد الاقصی جست‌وجو کرد اما ریشه این اعتراضات به سیاست‌های کلان رژیم صهیونیستی در یک‌دست کردن جامعه از بعد جمعیتی با اخراج فلسطینیان از سرزمین‌های اشغالی 1948 و کرانه باختری و خصوصا بیت‌المقدس بر می‌گردد. اسراییل با توسعه شهرک‌ها در مناطق اشغالی 1967 که مطابق قطع‌نامه‌های بین‌المللی، مناطق اشغالی محسوب می‌شوند که قوانین و حقوق خاصی بر آن مترتب است و در کنار آن اعمال فشار به فلسطینیان، اعم از سیاسی،‌ نظامی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی، با هدف ترغیب آنان به رها کردن خانه و زندگی و کوچ کردن به نقاط دیگر، در پی ایجاد یک دولت کاملا یهودی است. این سیاست‌های نژادپرستانه موجب شد که جوانان فلسطینی که آینده خود را تاریک می‌بینند به میدان بیایند و این تحولات را رقم بزنند.

این بیانیه با اشاره به این که در خارج از فلسطین آینده‌ای برای فلسطینیان وجود ندارد تاکید دارد که آوارگان فلسطینی که از سال 1948 تاکنون در کشورهای دیگر در شرایط سخت آوارگی به سر می‌برند اکنون جمعیتی بالغ بر 5 میلیون نفر شده‌اند. در کشورهای میزبان تحقیر می‌شوند و بعضا به بهانه‌های مختلف حملاتی علیه آنان صورت می‌گیرد و بازیچه جریان‌های سیاسی و بعضا گروه‌های نظامی می‌شوند.

تردیدی نیست که وقتی وطن نداشته باشی محترم هم نیستی. از این روی این جوانان آینده خود را در صورت تسلیم در برابر فشارهای اشغالگران،‌ در آینه هموطنان آواره خود می‌بینند پس مبارزه و انتفاضه را برگزیده‌اند. از سوی دیگر این سوال همواره مطرح است که چرا باید به جای مبارزه با دشمن که خانه و کاشانه آنان را اشغال کرده، جلای وطن کنند. تردیدی نیست که اگر این کار را بکنند هم در نزد نفس خود شرمنده‌اند و هم از سوی ملل دیگر تحقیر خواهند شد. پس مبارزه تا آزادی تنها راه چاره آنان است.

در ادامه بیانیه با تاکید بر این که این قیام جوانان فلسطینی انتفاضه دیگری است، آمده است: کسانی که مسائل فلسطین را دنبال می‌کنند و خصوصا تاریخ قیام‌ها و مبارزات مردم فلسطین را مورد بررسی قرار داده‌اند ویژگی‌هایی را برای انتفاضه بر شمرده‌اند مانند: حضور گسترده آحاد مردم در قیام، گسترش جغرافیایی قیام، استمرار قیام با وجود فشارها و خشونت‌های دشمن اشغالگر. در این قیام تقریبا همه آحاد جامعه فلسطینی به میدان مبارزه آمده‌اند و البته در این میان نقش نوجوانان و جوانان بسیار برجسته است و تقریبا بیش از نود درصد شهدا و مجروحان این قیام نوجوان و جوان هستند.

این حرکت از بیت المقدس شروع شد اما به شهرهای دیگر در کرانه باختری رود اردن و اخیرا برخی از شهرهای مناطق اشغالی 1948 نیز کشیده شده است و آن گونه که از شواهد بر می‌آید ظرفیت استمرار را هم دارد. هر چند مدت زمان استمرار آن را شاید نتوان پیش‌بینی کرد اما شواهد حاکی از استمرار دارد. البته در هر انتفاضه ما شاهد رفتار خاصی از مبارزه بودیم. در انتفاضه اول سنگ سلاح بود و در انتفاضه دوم عملیات استشهادی سلاح خاص بود و اینک عملیات فردی با چاقو و ماشین ویژگی آن است. این نشان می‌دهد که در مبارزه بن‌بست وجود ندارد و اگر ملتی بخواهد همه بن‌بست‌ها را خواهد شکست.

در ادامه این بیانیه با اشاره به نقش گروه‌های فلسطینی در این قیام و انتفاضه آمده است: احزاب و گروه‌ها در همه جوامع و خصوصا در جوامعی مانند فلسطین که تحت فشار هستند و باید برای رهایی از فشار هزینه پرداخت کنند، همیشه عقب‌تر از مردم هستند. این مردم هستند که وارد میدان می‌شوند و در ادامه گروه‌ها با ارزیابی تحولات و به اصطلاح عامیانه با سبک و سنگین کردن و بررسی سود و زیان، وارد میدان می‌شوند. در انتفاضه اول و دوم فلسطینیان نیز این گونه بوده است و در این انتفاضه نیز تکرار این رفتار را از سوی گروه‌ها شاهد هستیم. گروه‌های عضو ساف که رسما لباس سازش و تسلیم به دشمن را بر تن کرده‌اند و به آرمان ملت خود خیانت کرده‌اند. حماس و جهاد اسلامی هم که وجه مقاومتی و مردمی دارند نیز تاکنون آن گونه که می‌بایست در صحنه حاضر نشده‌اند و این خود نشان از مظلومیت این جوانان دارد و البته زمان سنجی آنان، که گام به میدانی سخت نهاده‌اند و باید از آنان همه جانبه و بی‌وقفه حمایت کرد.

در ادامه این بیانیه به نقش دولت‌های عربی در این معادله اشاره شده و آمده است: دولت‌های عربی بر خلاف مردم خود، هیچ‌گاه با آرمان آزادی فلسطین و قدس شریف همراه نبوده‌اند. هر چند همواره ژست همراهی با ملت فلسطین و مخالفت با اسراییل را گرفته‌اند که در دو سال اخیر از آن ژست هم خبری نیست. اما با شروع موج بیداری در کشورهای عربی، این حکومت‌ها هراسان شده و برای بقای خود آشکارا وارد توطئه بزرگ جریان سلطه به رهبری آمریکا و اسراییل شدند. با تعریف و مدیریت جریان‌های تروریستی وهابی- تکفیری و با محور قرار دادن سوریه، عملا موجب گسترش ناامنی در منطقه شده‌اند و از این طریق اولویت جهان اسلام یعنی فلسطین را تحت شعاع قرار داده‌اند. عربستان به بهانه واهی و با ایجاد اتحادی از کشورهای عربی، به یمن فقیر اما دشمن اسراییل و آمریکا حدود هفت ماه است که حمله کرده است و خود این امر تشدید کننده شرایط ناامنی است. از آن‌جایی که کشورهای عربی به عنوان پیمانکار غرب و اسراییل در منطقه عمل می‌کنند،‌ چشم داشتن به اقدامی از سوی این دولت‌ها برای حمایت از انتفاضه جوانان فلسطینی خطا است. هر چند این جمعیت معتقد است به‌زودی این دولت‌ها پیامدهای تصمیم‌های ناصواب خود را خواهند دید. پیامدهای که یقینا خوشایندشان نخواهند بود.

در پایان این بیانیه در خصوص ارزیابی از آینده این قیام آمده است: خداوند از همه خصوصا ما مسلمانان خواسته که دین خدا را یاری کنیم و البته نتیجه این یاری در دستان خداست. بر همین اساس است که امام خمینی (ره) تاکید داشتند که ما مامور به انجام تکالیف هستیم. این جوانان اینک احساس تکلیف کرده و وارد میدان مبارزه با دشمن صهیونیستی شده‌اند و نتیجه این همت‌شان با خداست. البته خدا خود فرموده که تلاش هیچ کس را بدون پاداش نخواهد گذاشت. بنابراین همانگونه که انتفاضه اول موجب شد که اسراییلی که اصلا هویتی به نام فلسطین و فلسطینی را به رسمیت نمی‌شناخت، برای مهار انتفاضه مردم با قرارداد اسلو این هویت را به رسمیت شناخت، هر چند معتقدیم با قرارداد اسلو و امضا آن با فتح و ساف عرفات، عملا انتفاضه را به نفع کسانی مصادره کرد که نقش چندانی در آن نداشتند. یا در انتفاضه دوم موجب شد که اسراییل از غزه عقب‌نشینی کند و جامعه جهانی هم مقاومت فلسطینی را رسما بپذیرد، بی‌تردید این قیام و انتفاضه نیز برکاتی با خود به همراه خواهد داشت که بستگی به اراده این جوانان و میزان و نوع ورود جنبش‌های فلسطینی و البته حمایت‌های مردمی و خصوصا مسلمانان از این حرکت الهی دارد.

انتهای پیام

کد N1003033