جزئیات سفر اسد به مسکو از زبان یک کارشناس روس

روسيه,بشار اسد

یک روزنامه سوئیسی جزئیاتی جدید از سفر غیرمنتظره بشار اسد به مسکو در سه شنبه گذشته منتشر کرد در حالی که این نخستین سفر اسد به خارج از کشور از زمان آغاز درگیری‌ها در سوریه از سال 2011 بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه سوئیسی لوتون نوشت: این سفر بسیار خطرناک بود و سازمان اطلاعات روسیه به صورت بسیار دقیق برای این سفر آماده شده بود و کارشناسان نیروی هوایی روسیه بر این مساله تاکید دارند و این کارشناسان تلاش کرده بودند تا مسیر سفر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را از طریق نظارت بر آسمان روسیه بر صفحه‌های کامپیوترهایشان ترسیم کنند.

الکس ایوانف، یکی از برجسته‌ترین کارشناسان نیروی هوایی روسیه که در شبکه‌های اجتماعی به نام الکس فلای 35 مشهور است از اسرار این اقدام لجستیکی گسترده که توسط دولت روسیه برای تامین امنیت حضور هم‌پیمان سوری خود صورت گرفت، پرده برداشت.

ایوانف که به پایگاه فلایت رادار که متخصص در زمینه نظارت بر پروازها در جهان است و همچنین به تجربه هوایی خود تکیه کرده است موفق شد تا روند سفر محرمانه بشار اسد از لاذقیه به مسکو را رصد کند.

روزنامه لوتون به نقل از ایوانف نوشت: سازمان اطلاعات روسیه در صبح روز 20 اکتبر در پایگاه هوایی روسی در شهر لاذقیه اسد را سوار بر هواپیمای الیوشین 62 کرد و این هواپیمای دولتی روسیه است که روز قبل به صورت کاملا محرمانه از فرودگاه چاکالوفسکی در توابع مسکو وارد لاذقیه شده بود.

این روزنامه نوشت که این هواپیما مجهز به سالن نشیمن فاخر و تجهیزات ویژه ارتباطی بود که از حریم هوایی عراق و سپس ایران گذشت و سپس روی دریای خزر به پرواز درآمد و از طریق منطقه آستاراخان در جنوب وارد خاک روسیه شد و سپس در فرودگاه چاکالوفسکی در ساعت 2 بعدازظهر به وقت روسیه فرود آمد.

این روزنامه به نقل از ایوانف گزارش داد: اسد پس از اینکه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد با هواپیمای دیگری از همان نوع و از همان مسیر روسیه را ترک کرد سپس در صبح روز 21 اکتبر و در حالی که مسئولان روسی از آمدن وی خبر می‌دادند او عملا به لاذقیه بازگشته بود و این روزنامه تاکید کرد که جزئیاتی که ایوانف مطرح ساخته است بسیار دقیق است به ویژه اینکه این کارشناس در مسکو زندگی می‌کند و از شهرت بسیاری برخوردار است و بسیاری صفحه وی را در توییتر دنبال می‌کنند و وی از ماه سپتامبر گذشته منبع موثقی برای پیگیری تحرکات هواپیماهای روسی میان روسیه و لاذقیه شده‌ است.

انتهای پیام

کد N1002611