نواز شریف: شکست تحریک طالبان در اولویت است/ صلح در افغانستان از طریق مذاکره بهترین گزینه

افغانستان,پاكستان

نخست‌وزیر پاکستان با تاکید بر لزوم بررسی اقدامات خصومت‌آمیز دهلی‌نو و تقویت نظامی گفت که اسلام‌آباد نمی‌تواند طالبان افغانستان را به پای میز مذاکره بیاورد و همزمان اعضای آن را بکشد. به گفته وی، شکست تحریک طالبان پاکستان در اولویت قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری نیشن، "نواز شریف"، نخست‌وزیر پاکستان طی سخنرانی خود در اندیشکده‌ای در واشنگتن نسبت به "تهدید واقعی و کنونی" برای صلح و امنیت این کشور جنوب آسیا هشدار داد و از جهان خواست تا برای از میان رفتن تهدید قریب الوقوع درگیری میان هند و پاکستان کمک کنند. وی با تاکید بر لزوم حل مناقشه قدیمی کشمیر گفت: جامعه بین‌المللی دیگر نمی‌ تواند وانمود کند که تهدید درگیری مسلحانه میان این دو قدرت هسته‌ای همسایه وجود ندارد.

وی در "موسسه صلح ایالات متحده آمریکا" گفت: جامعه بین‌الملل باید نقش خود را برای توقف حرکت به سمت بحران خطرناک پاکستان- هند از طریق پیشگیری از اقدامات خصمانه هند و نه پاسخ های دفاعی پاکستان ایفا کند. روابط عادی و با ثبات میان هند و پاکستان می تواند براساس احترام به اصول منشور سازمان ملل متحد خصوصا اصول برابری استقلال، عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر و حق مردم برای تعیین سرنوشتشان بنا نهاده شود. هیچ جایگزینی برای این دو کشور وجود ندارد مگر ازسرگیری گفت‌وگوهای جامع برای حل تمام موضوعات قابل ملاحظه از جمله مساله اصلی جامو و کشمیر.

نخست‌وزیر پاکستان همچنین از آمادگی کشورش برای کمک به احیای مذاکرات صلح افغانستان با طالبان افغانستان خبر داد. وی همچنین به مساله لغو نشست «مشاوران امنیت ملی» میان هند و پاکستان اشاره کرد و گفت که طرف هندی می خواست که این گفت‌وگوها به موضوعات خاصی محدود شود و لغو برنامه دیدار پس از نقض گسترده آتش بس از سوی هند در «خط کنترل» کشمیر و اظهارات خصمانه مقام‌های نظامی و سیاسی هند انجام شد. وی گفت: اقدامات ضد پاکستانی از سوی افراطگرایان هندی به تنش‌های کنونی در منطقه ما دامن می زند.

نواز شریف با اشاره به ابتکارعمل صلح خود که ماه گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح شد، گفت که واکنش هند مثبت نبوده است. وی افزود: هند با رد گفت‌وگوها وارد فاز تقویت نظامی شده است و متاسفانه این اقدام را با کمک چندین قدرت دیگری انجام می‌ دهد. در مقابل پاکستان مجبور می شود چندین اقدام متقابل برای به دست آوردن بازدارندگی مناسب در برابر دکترین‌های نظامی خطرناک هند انجام دهد.

نواز شریف از کشورهای حامی هند که به تقویت نظامی آن کمک می کنند، نامی نبرد اما دهلی نو ماه گذشته به عنوان مثال قراردادی سه میلیارد دلاری را با بوئینگ برای خرید هلی کوپترهای جنگی آپاچی و هلی کوپترهای چینوک منعقد کرد.

نخست‌وزیر پاکستان با اشاره به تحولات افغانستان گفت، که دو راه برای برقراری صلح وجود دارد؛ یکی پیروزی نظامی بر شبه‌نظامیان و یا صلح مذاکره‌شده و سازش ملی. وی افزود: طی 14 سال گذشته، یک راه حل نظامی دست‌نیافتنی بوده است و به باور ما بعید است که در آینده نیز بدان دست یافت. بنابراین رسیدن به صلح از طریق مذاکره بهترین گزینه است. هیچ دلیلی ندارد که پاکستان به دنبال خشونت در افغانستان باشد. حملات علیه دولت افغانستان و نیز پاکستان از مناطق گسترده ای درون افغانستان سرچشمه می گیرد که هم اکنون در کنترل طالبان است.

به گفته وی، اولویت پاکستان شکست تحریک طالبان پاکستان است که پایگاه‌هایی را در افغانستان برای خود ایجاد کرده اند. وی افزود: صلح در افغانستان، پاکستان را قادر می سازد تا تهدید تحریک طالبان پاکستان را از میان بردارد. ما این پیام را به اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان منتقل کرده ایم که اگر وی مایل باشد، پاکستان آماده احیای مذاکرات میان کابل و طالبان افغانستان است. اما ما نمی‌توانیم همزمان آنها را بکشیم.

انتهای پیام

کد N1002478