آمریکا کمک مالی به فلسطینیان را کاهش می‌دهد

یک دیپلمات آمریکایی گفت، ایالات متحده در حال کاهش کمکهای اقتصادی به تشکیلات خودگردان فلسطین است و عمده دلیل آن را "اقدامات ناکارآمد" طرف فلسطینی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وب‌سایت خبری المانیتور پیشتر اعلام کرده بود که وزارت امور خارجه آمریکا قصد دارد کمکها به کرانه باختری و غزه را در سال مالی 2016 از 370 میلیون دلار کنونی به 290 میلیون دلار کاهش دهد. یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا را در جریان سفر به امان اردن همراهی می‌کند، این کاهش کمکها را تایید کرد.

وی در جمع خبرنگاران گفت:‌ «این تصمیم برای کاهش کمکهای مالی به فلسطین در بهار اتخاذ شد. چندین عامل در این کاهش نقش داشت که از جمله می‌توان به اقدامات ناکارآمد فلسطینیان و محدودیت بودجه کمکهای جهانی ما اشاره کرد.»

کاهش مالی مذکور ارتباط مستقیمی با موج خشونت‌ها که هم اکنون در سرزمین های اشغالی در جریان است، ندارد. با این حال این منبع افزود: «ما به روشنی در هفته‌های گذشته نگرانی خود را از سخنان تفرقه‌انگیز اعلام کرده‌ایم.»

المانیتور همچنین گزارش داد که کاهش مالی مذکور در پی افزایش انتقادها در کنگره آمریکا از سخنان "فتنه‌برانگیز" فلسطینیان صورت گرفته است. جان کری روز شنبه به امان، پایتخت اردن سفر کرد تا با عبدالله دوم و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطی درباره نحوه توقف خشونت‌های اخیر گفت‌وگو کند.

انتهای پیام

کد N1002239