معذرت خواهی تونی بلر بخاطر اشتباهات جنگ عراق

سیاسی

نخست وزیر اسبق انگلیس در گفتگویی از اشتباهات خود در جنگ عراق معذرت خواهی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان ان، «تونی بلر» در مصاحبه با «فرید ذکریا» گفت: بخاطر اشتباهاتی که در جنگ عراق داشتم و بر اساس اطلاعات غلط تصمیم به حمله به این کشور گرفتیم معذرت خواهی می کنم.

هر چند بلر اعلام کرد که بخاطر استفاده از اطلاعات غلط در جنگ عراق معذرت خواهی می کند اما در مورد «صدام» دیکتاتور معدوم عراق، اعلام کرد که این اقدام کار درستی بوده است.

نخست وزیر اسبق انگلیس در حالی از نقش خود در آغاز جنگ عراق معذرت خواهی می کند که در هفته گذشته در کتابی که اختصاص به خاطرات «کالین پاول» وزیر دفاع اسبق آمریکا داشت فاش گردید که بلر و «جرج بوش» رئیس جمهور سابق آمریکا، در سال ۲۰۰۲ یعنی یک سال قبل از آغاز حمله به عراق، در مورد حمله به این کشور به توافق رسیده بودند. 

بلر و بوش متهم هستند که با پرنده سازی درباره تسلیحات موجود در عراق، کشورهای دیگر را نیز برای حملهه به این کشور عربی در سال ۲۰۰۳ با خود همراه کرده اند.

بر اساس این گزارش، ارتش انگلیس در حمله به عراق متحمل تلفات سنیگنی شد که بر اساس اخبار رسمی بیش از ۱۷۰ نفر از نظامیان بریتانیایی کشته شدند. همچنین هزینه های جنگ انگلیس در عراق و افغانستان به بیش از ۳۰ میلیارد پوند رسید.

کد N1002176