مخالفان سوری پیشنهاد کمک روسیه را رد کردند

واحدمرکزی خبر نوشت: مخالفان سوری تحت حمایت غرب روز شنبه پیشنهاد کمک روسیه را در مبارزه با گروه تکفیری صهیونیستی داعش در سوریه و همچنین حمایت مسکو از برگزاری انتخابات در این کشور را رد کردند.

سرهنگ دوم احمد سعود سخنگوی لشکر 13 ارتش آزاد سوریه تحت حمایت کشورهای غربی که با نیروهای ارتش سوریه و همچنین داعش می جنگند، اعلام کرد « روسیه مواضع ارتش آزاد سوریه را بمباران می کند و اکنون می خواهد ضمن اینکه به حمایت از اسد ( بشار رئیس جمهور سوریه ) ادامه می دهد با ما همکاری کند چنین پیشنهادی برای ما قابل درک نیست .»
به گزارش خبرگزاری فرانسه از بیروت، مسکو از 30 سپتامبر حملات هوایی را در سوریه آغاز اعلام کرده و هدف این حملات را مواضع داعش و دیگر گروه های « تروریستی » اعلام کرده است.
اما شورشیان میانه رو و اسلام گرایان خود را هدف اصلی این حملات می دانند و می گویند مسکو فراتر از مبارزه با تکفیری ها در پی حفظ بشار اسد در قدرت است.
سمیر نشار از اعضای ائتلاف ملی سوریه، گروه اصلی مخالفان در تبعید نیز ائتلاف بین شورشیان میانه رو و روسیه را رد کرد.
وی به خبرگزاری فرانسه گفت: « آنها به جای صحبت کردن از عزم خود برای حمایت از ارتش آزاد سوریه باید به حملات خود پایان دهند .»
این مخالف سوری افزود: « هدف 80 درصد حملات روسیه مواضع ارتش آزاد است .»
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه اعلام کرد نیروهای هوایی روسیه آماده است ارتش آزاد سوریه را در مبارزه علیه داعش پشتیبانی هوایی کند.
لاوروف در مصاحبه ای که از شبکه روسیه یک پخش شد، به علاوه با ابراز امیدواری از اینکه کشورش همه گروه های درگیر در سوریه را در آینده نزدیک به میز مذاکره بکشاند بر ضرورت فراهم شدن مقدمات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در سوریه تاکید کرد.
سمیر نشار این پیشنهاد را بی معنی دانست و مسکو را به تلاش برای « نادیده گرفتن خواست مردم سوریه درباره کناره گیری بشار اسد از قدرت » متهم کرد.
وی گفت: « روسیه واقعیت موجود را با توجه به میلیون ها نفر آواره که از سوریه فرار کرده اند و هر روز شهرهای سوریه تخریب می شود، نادیده گرفته است .»
وی تصریح کرد: « در چنین شرایطی چه انتخاباتی می تواند برگزار شود .»
سوریه انتخابات ریاست جمهوری را ژوئن 2014 برگزار کرد که با پیروزی دوباره بشار اسد برای دوره هفت ساله و انتقاد جامعه بین المللی همراه بود.
آخرین انتخابات پارلمانی روسیه به مه 2012 بر می گردد و انتخابات آتی قرار است سال آینده برگزار شود.

4949

کد N1001968