با ورود روسیه به میدان سوریه، نماینده اوباما در ائتلاف ضدداعش کناره‌گیری می‌کند

سیاسی

زمانی که سال گذشته ژنرال جان آلن آمریکایی به عنوان نماینده کاخ سفید در کمپین علیه داعش انتخاب شد ماموریت وی بسیار روشن بود: تشکیل ائتلافی بین‌المللی برای نابودی داعش.

زمانی که سال گذشته ژنرال جان آلن آمریکایی به عنوان نماینده کاخ سفید در کمپین علیه داعش انتخاب شد ماموریت وی بسیار روشن بود: تشکیل ائتلافی بین‌المللی برای نابودی داعش.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، اما حالا که ژنرال آلن قرار است طی هفته‌های آینده از سمت خود کناره گیری کند، دولت آمریکا با مشکلی پیش‌بینی نشده مواجه خواهد بود: اکنون دو ائتلاف بین‌المللی علیه داعش وجود دارد؛ یکی ائتلاف 65 عضوی که آلن به ایجاد آن کمک کرد و دیگری اتحاد جدید روسیه با حضور ایران و بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه.

روز جمعه کاخ سفید رسما برکناری ژنرال آلن را که در اواسط نوامبر به منظور کمک به ایجاد برنامه‌ای امنیتی در موسسه بروکینگز استعفا داده بود، اعلام کرد. برت مک گورک، معاون آلن در وزارت خارجه اکنون قرار است جانشین او در ماموریت عراق و سوریه شود.

پیش از این حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در دیدار با ژنرال آلن به وی اطمینان داده بود که مرکز جدید هماهنگی که سوریه با همکاری عراق، ایران و سوریه در عراق ایجاد کرده است به هیچ وجه دست به اقدام نظامی نمی‌زند و همکاری آن‌ها به تشریک اطلاعات درباره شبه‌نظامیان محدود است.

و این هفته ژنرال آلن تلاش کرد تا به مقامات کشورهای عربی حاشه خلیج فارس اطمینان دهد، آمریکا در سوریه به نیروهای روسی نخواهد پیوست و حتی از نظر تاکتیکی هم از آن‌ها پشتیبانی نخواهد کرد.

آلن در این باره گفته بود: پیام ما به این کشورها این بود که آمریکا با نیروهای روسی در سوریه درگیر نخواهد شد اما از نظر نظامی هم با آن‌ها همکاری نخواهد کرد.

نقش دیپلماتیک ژنرال آلن 13 ماه پیش و هم‌زمان با واکنش آمریکا به پیشروی داعش در شمال عراق و سقوط موصل آغاز شد. او پیش از این فرمانده نیروهای ائتلافی در افغانستان بود.

انتهای پیام

کد N1001627