کشته شدن 9 تظاهرکننده در حمله خمپاره‌ای به شهر بنغازی لیبی

لیبی

منابع لیبیایی از کشته شدن 9 تن به دنبال حمله خمپاره‌ای که تجمع تظاهرکنندگان را در بنغازی هدف قرار داده بود، خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، لیبیایی‌ها برای سومین هفته متوالی علیه پیشنهاد برناردینو لیون، فرستاده سازمان ملل به لیبی جهت تشکیل دولت وحدت ملی تظاهرات کردند و از سازمان ملل خواستند تا به پیش‌نویس توافق‌نامه‌ای پایبند باشند که تمامی طرف‌های لیبیایی پیشتر به شکل اولیه با آن توافق کرده بودند.

در همین راستا چهار خمپاره به میدان "الکیش" در بنغازی که تظاهرکنندگان در آنجا تجمع کرده بودند شلیک شد که به کشته شدن 9 تظاهرکننده و زخمی شدن 10 تن دیگر انجامید.

اخیرا پس از چند دور مذاکره میان طرف‌های لیبیایی با نظارت سازمان ملل اسامی اعضای دولت وحدت ملی در لیبی اعلام شد. کنگره ملی منحل شده لیبی، نماینده جناح‌های اسلامگرا و پارلمان طبرق نماینده جناح‌های لیبرال نیز با این دولت مخالفت کرد.

طرح پیشنهادی سازمان ملل با استقبال جهانی مواجه شده بود. شورای امنیت، اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و چندین کشور به شکل مستقل از تمامی طرف‌های لیبیایی خواسته بودند تا از این طرح حمایت کرده و هرچه سریعتر دولت وحدت ملی تشکیل دهند.

شبه نظامیان مسلح از زمان سرنگونی نظام معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی کنترل مناطق زیادی در این کشور را در دست گرفته و جناح‌های مختلف همواره با هم درگیر هستند. داعش نیز از فرصت استفاده کرده و کنترل برخی از مناطق این کشور را در دست گرفته است.

انتهای پیام

کد N1001531