دبیر کل ناتو در گفتگو با اشرف غنی:

تداوم حضور نظامی آمریکا در افغانستان الهام‌بخش کشورهای ناتو شد

سیاسی

رئیس جمهور افغانستان و دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی پیرامون همکاری های ناتو در زمینه مسائل امنیتی این کشور تلفنی گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شین هوا، کاخ ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه ای از گفتگوی تلفنی «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان و «ینس استولتنبرگ» دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیرامون همکاری های ناتو در زمینه مسائل امنیتی افغانستان خبر داد.

در این بیانیه آمده است: استولتنبرگ تداوم حمایت های ناتو از این کشور را مورد تأکید قرار داد و اعلام کرد که تصمیم آمریکا برای حفظ تعداد نظامیان این کشور در افغانستان موجب شد تا برخی دیگر از اعضاء این اتحادیه نیز از این رویه پیروی کرده و سربازان خود را در این کشور نگه دارند.

در میانه تشدید درگیری ها در افغانستان و تصرف ولایت «قندوز» توسط طالبان در اواخر ماه سپتامبر، «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته اعلام کرد واشنگتن تصمیم دارد در سال ۲۰۱۷ میلادی تعداد ۵ هزار و ۵۰۰ تن از نیروهای خود را در افغانستان نگه داشته و تعداد فعلی (۹۸۰۰) نیروی آمریکایی را تا سال آینده حفظ کند.

«دیوید پترائوس» فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان نیز در واکنش به تمدید تاریخ حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان از این تصمیم کاخ سفید حمایت کرد و گفت این تصمیم یکی از کارهای درست دولت در چند سال اخیر است.

به دنبال تمدبد مأموریت استرالیا و آلمان و قصد آن ها برای ادامه حضور در افغانستان، کشورهای ایتالیا و ترکیه نیز تمدید حضور نظامیان خود در این کشور را اعلام کرده اند. این در حالیست که هم اکنون ایتالیا ۷۶۰ و ترکیه ۵۰۰ نظامی در افغانستان دارند و قرار است سطح کنونی این نیروها پس از سال ۲۰۱۶ همچنان حفظ شود.

این در حالیست که در حمله هواپیمای آمریکایی به یک بیمارستان متعلق به سازمان پزشکان بدون مرز در ۳ اکتبر (۱۱ مهر ماه) تعدادی از بیماران و کادر درمانی این بیمارستان کشته شدند.

سازمان پزشکان بدون مرز نیز در این رابطه اعلام کرده بود: حمله هوایی آمریکایی در سوم اکتبر به مجتمع بیمارستانی در شهر قندوز افغاستان که ۲۲ کشته برجای گذاشت را باید جنایت جنگی دانست و این حمله اشتباهی نبوده است.

کد N1000925