آنگلا مرکل:

تحریم‌های روسیه در صورت اجرای پیمان مینسک تا سال آینده لغو می‌شود

سیاسی

صدراعظم آلمان امروز اعلام کرد که اگر روند اجرای پیمان مینسک به همین منوال ادامه یابد، تا سال آینده تحریم های ضد روسیه لغو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان امروز از لغو تحریم ها علیه روسیه تا سال آینده خبر داد.

مرکل در اینباره گفت: تحریم های روسیه به اجرای توافق مینسک بستگی دارد و اگر اوضاع به منوال کنونی پیش برود، می توانیم درباره لغو تحریم های اعمالی علیه این کشور تجدید نظر کنیم.

دراین راستا، به دنبال سومین نشست سران ۴ کشور عضو گروه نرماندی در دهم مهرماه سال جاری (از ماه ژوئن سال ۲۰۱۴)، کشورهای مربوط به این اجلاس از روند مثبت اجرای توافق مینسک خبر داده و ابراز امیدواری کردند که ادامه این روند بتواند در حل بحران در شرق اوکراین مؤثر باشد.

تا کنون اعضاء این گروه با هدف برقراری صلح میان گروه های درگیر در شرق اوکراین چندین نشست برگزار کرده اند. در ۱۱ فوریه سال ۲۰۱۵، این گروه (با حضور رهبران اوکراین، روسیه، فرانسه و آلمان) موفق شد توافق صلحی موسوم به «پیمان مینسک» را در شهر مینسک پایتخت بلاروس به امضاء برساند. این توافق مجموعه گام هایی برای اتمام منازعات در مناطق بحرانی شرق اوکراین را در خود جای داده است. توافق مذکور، دربرگیرنده آتش بس، خارج کردن تسلیحات از مناطق درگیری، تبادل زندانیان و انجام اصلاحات قانون اساسی است.

در این میان غرب روسیه را متهم به دامن زدن به بحران شرق اوکراین می کند حال آنکه روسیه این اتهام را رد کرده و همواره بر التزام خود به اصول توافق مینسک پافشاری می کند.

گفتنی است کشورهای روسیه، فرانسه، اوکراین و  آلمان عضو گروه نرماندی محسوب می شوند.

کد N1000915