انتقاد شورای اروپا از عملکرد رهبران اروپایی در قبال پناهجویان

رئیس شورای اروپا با انتقاد از رهبران اروپا تاکید کرد، مجادلات در خصوص چگونگی اسکان مهاجران و آوارگان جنگی تا زمانی که اروپا نمی‌تواند مانع از ورود آنها شود، "ساده‌لوحانه" است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هنگام سخنرانی دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا در یک نشست در مادرید حضور داشت. تاسک در سخنرانی خود از نحوه برخورد رهبران محافظه‌کار اتحادیه اروپا در خصوص برخورد با بحران مهاجران انتقاد کرد.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در این نشست حضور داشتند. تاسک که ریاست نشست رهبران ملی اتحادیه اروپا را برعهده دارد، اشاره به کشور خاصی نکرد اما در سخنرانی 5 دقیقه‌ای خود گفت: ما دیگر نمی‌توانیم اجازه دهیم همبستگی با ساده لوحی و باز بودن با درماندگی و آزادی با آشوب برابر شود و منظور من شرایط در مرزهای ماست.

تاسک در سخنرانی خود در حزب مردم اروپا گفت که رهبران حاضر نباید "وظیفه اصلی" خود برای حفاظت از کشور خود را نادیده بگیرند.

وی افزود: اگر شما می‌خواهید به دیگران کمک کنید باید در ابتدا مطمئن باشید که از خود و عزیزانتان حمایت می‌کنید.

وی همچنین از ماریا نو راخوی، نخست وزیر اسپانیا برای اعمال محدودیت در خصوص مهاجران غیرقانونی به فرانسه قدردانی کرد.

تاسک همچنین خواستار پایان دادن به درگیری‌ غیر لازم میان حامیان حمایت از مرزهای خارجی و حامیان همبستگی و باز بودن به طور کامل شد. وی گفت: هدف سیاسی ما باید قدرت بخشیدن به اروپا در قبال افراط‌گرایان حزب راست باشد اما نه اینکه مانند آنها باشیم.

انتهای پیام

کد N1000821