اردوغان هنوز برای تعطیلی مدارس وابسته به گولن "مصمم" است

یک افشاگر ترکیه‌ای اعلام کرد، دولت آنکارا یک شرکت حقوقی را استخدام کرده است تا کشورهای آفریقایی را به بستن مدارس وابسته به فتح‌الله گولن، روحانی مخالف اردوغان وادار کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، فواد آونی، افشاگر ترکیه‌ای که به صورت منظم در پیام‌های توییتری‌اش اقدامات غیرقانونی این دولت را افشا می‌کند، در توییت جدید خود مدعی شد دولت آنکارا یک شرکت حقوقی مستقر در لندن به نام "آمستردام و شرکا" را استخدام کرده تا از این طریق دولت‌های آفریقایی را به مساله تعطیلی مدارس تاسیس‌شده جنبش فتح‌الله گولن، روحانی ترک‌تبار ساکن ایالت پنسیلوانیای آمریکا وارد کند.

دولت آنکارا اعلام کرده است که این مدارس مکانی برای پرورش تروریست‌هاست و باید بسته شود. این در حالیست که به گفته اعضای وابسته به گولن، مدارس مذکور برای ارائه آموزش به کودکان بسیار محروم در کشورهای کمتر توسعه‌یافته تاسیس شده است.

این افشاگر ترکیه‌ای در صفحه توییترش اعلام کرده است، دولت براساس قرارداد به این شرکت حقوقی ماهانه 50 هزار دلار می‌پردازد. وی در ادامه گفت که شرکت مذکور بنا بر درخواست اردوغان و در پی تحقیقات هاکان فیدانبرای انجام تحقیقات درباره فعالیت‌های فتح‌الله گولن استخدام شده است.

اردوغان مدعی است که فتح‌الله گولن و جنبش "خدمت" تلاش می‌کند که کودتایی را علیه وی برپا کند و بارها به این جنبش اتهام ایجاد یک دولت موازی وارد کرده است.

براساس ادعاهای این افشاگر، اردوغان از این شرکت حقوقی درخواست کرده است که حتی تحقیقاتی را درباره احتمال استرداد گولن به ترکیه انجام داده و پیگیری کند.

همچنین براساس اظهارات آونی، اردوغان به مشاوران خود اعلام کرده است تا تمام تلاش خود را انجام دهند و راهی پیدا کنند که بتوانند گولن را مسترد کرده و مدارس تاسیس شده توسط وی تعطیل شود.

براساس گزارش تهیه‌شده توسط سرویس تحقیقاتی کنگره آمریکا، اردوغان از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا درخواست استرداد فتح‌الله گولن به ترکیه کرده است اما مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که ترکیه شواهد کافی در مورد احتمال ارتکاب جرم توسط گولن ندارند.

در ماه مارس 2014، اردوغان در دوران نخست‌وزیری خود اعلام کرده بود که مساله استرداد گولن را در گفت‌وگوی تلفنی با باراک اوباما مطرح کرده است. وی ادامه داد: من به اوباما گفتم که کسی که مسئول ناآرامی‌ها در ترکیه است در کشور شما در ایالت پنسیلوانیا زندگی می‌کند. من این مساله را به صراحت اعلام کردم و گفتم که انتظار دارم هرآنچه که لازم است در این باره انجام دهم. شما باید این فرد را به ترکیه بازگردانید چون او امنیت کشور من را تهدید می‌کند.

انتهای پیام

کد N1000804