بازگشت ائتلاف راست‌میانه پرتغال به قدرت

رییس‌جمهوری پرتغال از دولت ائتلافی راست‌ میانه‌رو که در طول چهار سال گذشته در قدرت بوده است، پس از پیروزی در انتخابات سراسری برای بازگشت به قدرت دعوت کرد. این در حالی است که مخالفان ضد ریاضت اقتصادی که تعداد کرسی قابل توجهی به دست آورند، گفته‌اند که پس از چند روز آنها را سرنگون می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این ائتلاف توانست در انتخابات چهارم اکتبر 38/4 درصد از آرا را به دست آورد و به عنوان دولت اقلیت بر سر کار آید. پدرو پاسوس کوئلو که بدهی‌های گسترده‌ای به بار آورده، انتظار می‌رود که به عنوان نخست‌وزیر به راه خود ادامه دهد.

اما اتحاد احزاب چپگرا متشکل از سوسیالیست‌های میانه‌رو، حزب کمونیست و حزب بلوک چپ رادیکال 122 کرسی در پارلمان 230 کرسی را به دست آورده و اعلام کرده است که با استفاده از اکثریت به دنبال سقوط دولت است تا بتواند قدرت را خود در دست گیرد. این اتحاد وعده داده است که اقدامات ریاضت اقتصادی را کاهش دهد.

فضای سیاسی حاکم بر این کشور در منطقه یورو باعث ایجاد عدم اطمینان شده است. در سال 2011 پرتغال به دلیل بدهی‌های خود نیاز به کمک مالی بالغ بر 78 میلیارد یورو داشت. اگرچه اقتصاد پرتغال رونق داشته اما باز هم شکننده باقی مانده است و ائتلاف راستگرا اعلام کرده است که این کشور نیاز به اقدامات ریاضتی بیشتری دارد.

سال گذشته کسری بودجه در پرتغال، به میزانی بوده است که پرتغال را به دومین کشور دارای بیشترین مقدار کسری بودجه در منطقه یورو تبدیل کرده است. بدهی دولت با وجود رشد 130 درصدی تولید داخلی هنوز در سطح بالایی قرار داشت.

اکنون رییس دولت به عنوان چهره سمبلیک دو گزینه پیش روی خود دارد: یا ائتلاف راستگرا را به‌رغم ناکامی‌اش در کسب اکثریت به قدرت بازگرداند و یا با اتحاد احزاب چپگرا ائتلاف تشکیل دهد که هنوز هیچ یک از طرفین نسبت به یکدیگر در این باره مواضع خود را اعلام نکرده اند.

هم چنین آنیبال کاواکو سیلوا، رییس‌جمهور پرتغال در مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که وی نمی تواند دولتی را بر سر کار آورد که مخالف عضویت این کشور در موسسسات بین‌المللی مانند اتحادیه اروپا و منطقه یورو است. در همین راستا دو حزب کمونیست و بلوک چپگرا مخالفت خود را با سیاست‌های این سازمانها اعلام کرده‌اند. این در حالی است که سوسیالیست‌ها اعلام کرده‌اند که از سیاست‌های مالی منطقه یورو پیروی خواهند کرد.

وی ادامه داد: خروج از اتحادیه اروپا و منطقه یورو آینده پرتغال را به سمت فاجعه سوق خواهد داد.

ائتلاف حزب سوسیال دموکرات و حزب مردم 10 روز فرصت دارد که بتواند دولت خود را تشکیل دهد . آنها برای تصویب برنامه سیاست چهار ساله خود نیاز به تصویب پارلمان دارد این در حالی است که احزاب چپگرا اعلام کرده‌اند که با آن موافقت نخواهند کرد.

انتهای پیام

کد N1000684